Why CEREC?

Mateusz Nasternak 0094 (1)

Jak to się zaczęło…

 

Wszystko zaczęło się od chęci udoskonalenia tradycyjnych metod wykonywania uzupełnień protetycznych. Pracując przez wiele lat według pewnego utartego schematu czułem niedosyt związany z brakiem możliwości rozwoju oraz przyspieszenia tempa pracy.

Owe konserwatywne podejście niosło za sobą konieczność wykonywania nieprzyjemnych wycisków dla pacjenta, czekania na gotową pracę około 1-2 tygodnie, pracy na niedoskonałych materiałach co spowodowało, że zacząłem szukać rozwiązania, które polepszyłoby efekty mojej pracy.

Zdecydowałem się na zakup systemu Cerec niemieckiej firmy Sirona. Jest to lider na rynku stomatologicznym w produkcji urządzeń CAD/CAM służących do projektowania i wytwarzania odbudów protetycznych. Praca z tym systemem wprowadziła mnie i mój zespół całkowicie w XXI wiek komputerowej protetyki cyfrowej. Dzięki niej ja i moi współpracownicy oferujemy naszym pacjentom to, co jeszcze do niedawna było całkowicie niemożliwe do wykonania.

Certyfikowany trener Sirony

Krzysztof Sołtyk

 

 

Korzyści płynące z uzupełnienia CEREC

 

  • Brak nieprzyjemnych wycisków
WCZORAJ
Lekarz w celu wykonania pracy protetycznej po przygotowaniu zęba zmuszony był pobrać często nieprzyjemne dla pacjenta wyciski. Trzymanie łyżki wyciskowej w ustach pacjenta wypełnionej po brzegi masą o nieprzyjemnym smaku przez około 6 minut okazywało się dużym problemem, a w szczególności dla pacjentów z nasilonym odruchem wymiotnym.
Dzisiaj
Dzięki systemowi Cerec nie wykonujemy wycisków. Alternatywą jest dla Nas bardzo precyzyjny skaner optyczny za pomocą którego skanujemy jamę ustną pacjenta uzyskując trójwymiarowy obraz na monitorze komputera.

  • Skrócenie czasu leczenia do jednej wizyty
WCZORAJ
Techniczne uwarunkowania wykonania pracy protetycznej według rutynowej procedury wykonawczej nie dawały możliwości realizacji zlecenia w krótkim czasie. Po wykonaniu wycisków lekarz wysyłał pracę do laboratorium protetycznego, w którym technik dentystyczny po wykonaniu odlewów zębów pacjenta przygotowywał projekt uzupełnienia i przystępował do jej wykonania. Owe konwencjonalne podejście pochłaniało wiele godzin i wydłużało czas otrzymania przez pacjenta gotowej pracy z dni do tygodni.
Dzisiaj

Lekarz po zeskanowaniu pacjenta nie opuszczając swojego gabinetu na monitorze komputera projektuje uzupełnienie. Średni czas wykonania pojedynczego punktu zajmuje mu zwykle około 10 minut. Gdy projekt zostaje zaakceptowany trafia do frezarki numerycznej gdzie z ceramicznego bloczka zostaje wycięty. Wyfrezowanie korony trwa około 12-15 minut. Postawienie znaku równa się pomiędzy metodą tradycyjną a systemem CAD/CAM patrząc z perspektywy czasu jaki musimy wyznaczyć na wykonanie prac jest niemożliwe. To TY decydujesz w jakim czasie będziesz cieszyć się swoim nowym, promiennym uśmiechem.

  • Przewidywalność wykonywanych uzupełnień protetycznych

 

Wczoraj
W protetyce konwencjonalnej pacjent nie miał wpływu na ukształtowanie wykonywanych zębów. Był całkowicie zależny od technika dentystycznego wykonywującego jego pracę. Dalsze wykonywanie korekt i poprawek znacznie wydłużało całość leczenia oraz wpływało negatywnie na wytrzymałość samej pracy.
Dzisiaj
W systemie Cerec3D pacjent może czynnie brać udział w projektowaniu kształtu swoich zębów, a całość jest widoczna na monitorze komputera. Zaprojektowane uzupełnienie wygląda w rzeczywistości w ustach pacjenta tak, jak na ekranie monitora, dzięki temu ryzyko niezadowolenia z efektów leczenia ograniczamy do minimum.

  • Wysoka wytrzymałość i precyzja uzupełnień
Wczoraj
Tradycyjnie większość prac wykonywano na podbudowie metalowej, której podstawową wadą był efekt sinego dziąsła w ustach pacjenta. Inną propozycją lekarza był tlenek cyrkonu, który wiązał się z dużo wyższymi kosztami. Na taką podbudowę technik dentystyczny napalał najczęściej porcelanę dającą kształt i kolor zęba. Owe uzupełnienia wykonane w dwóch struktur na dużą wadę – może ulec rozwarstwieniu i odpryskiwaniu.
Dzisiaj
W protetyce komputerowej wszystkie prace protetyczne wykonywane są z fabrycznie przygotowanych bloczków ceramicznych mających wytrzymałość 3-4 krotnie większą niż tradycyjne korony i mosty. Precyzja wykonania i wytworzenia uzupełnień jest dużo wyższa ponieważ jest to materiał jednolity a projekt wykonywany jest w 28- krotnym powiększeniu. Rezygnując z utartych schematów i decydując się na wycięcie uzupełnienia frezarką numeryczną decydujemy się na pracę wykonaną z dokładnością 25 mikronów ( grubość włosa ludzkiego to 70-120 mikronów).

  • Pełnoceramiczne materiały
Wczoraj
Wykonanie w sposób tradycyjny przez technika prac protetycznych nie zawierających metalu było znacznie trudniejsze technologicznie. Osiągnięcie tym samym wysokiej estetyki i biokompatybilności uzupełnienia było drogim rozwiązaniem dla pacjenta.
Dzisiaj

W technologii komputerowej wszystkie wykonywane uzupełnienia są pełnoceramiczne, bezmetalowe a co za tym idzie dają najwyższą estetykę i najlepszą biozgodność z naturalnymi tkankami.

Dzięki systemowi Cerec nie wykonujemy wycisków. Alternatywą jest dla Nas bardzo precyzyjny skaner optyczny za pomocą którego skanujemy jamę ustną pacjenta uzyskując trójwymiarowy obraz na monitorze komputera.