Endodoncja – Leczenie kanałowe

 

Specyfika leczenia kanałowego

leczenie-kanalowe

Kiedy ząb zaczyna boleć, najczęściej proces destrukcji zęba dotyczy szkliwa – najtwardszej kości w ludzkim organizmie oraz zębiny. Zębina posiada drobne kanaliki, którymi przewodzi do miazgi nieprzyjemne doznania tj. ból na zimne, ciepłe czy słodkie. Miazga, czyli „serce” zęba, to skupisko nerwów i naczyń krwionośnych. Jeżeli proces próchnicowy nie zostanie zatrzymany na etapie szkliwa lub zębiny i dotrze do miazgi, dochodzi do jej stanu zapalnego. Wtedy niezbędne jest leczenie kanałowe. Na szczęście dzięki regularnym kontrolom w gabinecie jesteśmy w stanie temu zapobiec. A jeśli już się zdarzy konieczność leczenia kanałowego, możemy zastosować, na życzenie pacjenta, znieczulenie przed leczeniem kanałowym zęba, które gwarantuje całkowicie bezbolesne leczenie.

Do niedawna uważano, że zęby po leczeniu kanałowym są po pewnym czasie skazane na usunięcie, jednak obecnie dzięki rozwojowi technik leczenia kanałowego to stwierdzenie nie jest już aktualne, a co więcej – można jeszcze uratować wiele zębów, które nie zostały prawidłowo wyleczone kanałowo wiele lat temu.

Leczenie kanałowe ze względu na specyfikę anatomiczną kanałów korzeniowych często stwarza poważne problemy dla lekarza. Należy podkreślić fakt, że dobrze wykonane leczenie kanałowe daje możliwość dalszego funkcjonowania zęba jako całości i często uzupełnień protetycznych opartych na tym zębie. Jest to fundament całego dalszego leczenia tak często niedoceniany. Na dobrze wyleczonym kanałowo zębie możemy wykonać koronę, most lub inne uzupełnienie protetyczne, nie obawiając się, że za jakiś czas cała ta praca będzie do wyrzucenia ze względu na źle wykonane wcześniej leczenie endodontyczne.

Używane przez nas najnowocześniejsze metody leczenia endodontycznego pozwalają zaoferować naszym pacjentom najwyższy poziom usług nawet w najtrudniejszych warunkach.

Zakres wykonywanych usług

 

 • Poprawa leczenia kanałowego (rewizja) w zębach z niedopełnionymi kanałami korzeniowymi, zmianami zapalnymi okołowierzchołkowy;
 • Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych, postów i wkładów koronowo-korzeniowy;
 • Udrażnianie i odnajdywanie kanałów;
 • Zamykanie perforacji;
 • Leczenie kanałowe zębów pod koronami protetycznymi;
 • Diagnostyka i leczenie bólu zębopochodne;

Jak wygląda leczenie

 

kanal_4Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi z komory i kanału /kanałów/ zęba, mechanicznym i chemicznym opracowaniu systemu korzeniowego i w ostatnim etapie – wypełnieniu kanałów specjalnym do tego celu materiałem. Nasza klinika dysponuje endometrem, jest to urządzenie służące do elektronicznego, precyzyjnego pomiaru długości kanałów korzeniowych, dzięki temu jesteśmy w stanie przeprowadzić z sukcesem leczenie kanałowe nawet najtrudniejszych przypadków klinicznych.

 

 

 

kanal_3Najczęstszą przyczyną leczenia kanałowego jest próchnica zębów. Tworzy się zapalenie miazgi zęba, które manifestuje się ostrym i uporczywym bólem zęba. W końcowym etapie może dojść do martwicy i zgorzeli miazgi co z kolei objawia się chorobami tkanek okołowierzchołkowych.

 

 

 

 

kanal_2W Klinice Soldent specjaliści pracują w powiększeniu, dzięki czemu mogą przeprowadzać leczenie z precyzją niedostępną jeszcze kilka lat temu.

 

 

 

 

 

kanal_5Prawidłowo wykonane leczenie kanałowe daje możliwość dalszego funkcjonowania zęba jako całości i często uzupełnień protetycznych opartych na tym zębie. Jest to fundament całego dalszego leczenia tak często niedoceniany. Na dobrze wyleczonym kanałowo zębie możemy wykonać koronę, most lub inne uzupełnienie protetyczne.

 

 

 

 

kanal_1Aby zapewnić całkowicie bezbolesne leczenie kanałowe w Klinice Soldent używamy nowoczesnego systemu do znieczuleń bez efektów ubocznych znanych z tradycyjnych metod

 

 

 

 

 

kanal_6QuickSleeper w znaczący sposób redukuje ból u pacjenta, jednocześnie zmniejszając stres i czas trwania wizyty. Urządzenie to ma kilka programów iniekcji, które można dostosować do indywidualnego klinicznego przypadku. Pozwala na doskonałe znieczulenie wokół zęba, nie powodując znieczulenia policzków i warg, co jest bardzo komfortowe dla pacjenta. QuickSleeper to system umożliwiający także znieczulenie śródkostne, pomocne w trakcie przeprowadzania rozległych zabiegów chirurgicznych.

 

 

 

 
kanal_7Jednym z podstawowych warunków prawidłowego leczenia kanałowego jest wykonywanie zabiegu w osłonie koferdamu. Zapewnia to również pacjentowi komfort i bezpieczeństwo w czasie całej procedury.

Koferdam

 • pozwala na leczenie bez dostępu śliny i zawartych w niej bakterii, które mogłyby być przyczyną niepowodzenia leczenia;
 • uniemożliwia przedostawanie się do jamy ustnej pacjenta płynów, którymi są opracowywane i dezynfekowane kanały korzeniowe zęba;
 • chroni błonę śluzową pacjenta przed podrażnieniami chemicznym i mechanicznymi;
 • zabezpiecza drogi oddechowe pacjenta;
 • eliminuje z użycia wałeczki bawełniane lub ligninę standardowo stosowane w leczeniu stomatologicznym;

 

Najnowocześniejsze metody leczenia endodontycznego – najwyższy poziom usług nawet w najtrudniejszych warunkach.