Jak prawidłowo dbać o zęby?

Każdy z nas wie, że podstawą higieny jamy ustnej jest  codzienne szczotkowanie zębów,  ale czy to wystarczy, żeby mieć piękny i zdrowy  uśmiech?

ESTETYKA UŚMIECHU – ATUT I WIZYTÓWKA.

Doskonale wiemy, jak ważny zarówno w życiu zawodowym jak i towarzyskim jest uśmiech, to jedna z  pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę patrząc na druga osobę. Zdrowy uśmiech dodaje nam atrakcyjności. Dzisiaj, jest to niezwykle znaczące, by zęby były w jak najlepszym stanie. Świadczy to o nas samych, dlatego też warto dbać o nie każdego dnia.

Ale nie każdy z nas może pozwolić sobie na pokazywanie swojego uśmiechu. Dlaczego? Niewłaściwa  higiena jamy ustnej skutkuje namnażaniem się bakterii, które żywią się pozostałymi cząstkami pokarmu. Bakterie te powodują zmianę kwasowości jamy ustnej, co niszczy szkliwo zębów i przyczynia się do powstawania próchnicy. Nieprzestrzeganie higieny jamy ustnej  łączy się nieestetycznym wyglądem: przebarwienia, wyraźny osad i kamień nazębny oraz  nieprzyjemny zapach.

Co zatem zrobić, aby piękny uśmiech posiadać i przyciągać ludzi zamiast odpychać?

Przede wszystkim:

CODZIENNA HIGIENA JAMY USTNEJ

Codzienna higiena jamy ustnej i uzębienia – to podstawa, aby zapobiegać próchnicy oraz innym chorobom zębów.

Kluczowe w walce o piękny uśmiech jest czyszczenie zębów prze 2-3 minuty, co najmniej dwa razy dziennie. Natomiast użytkownicy aparatów ortodontycznych powinni czyścić zęby po każdym posiłku. Prawidłowe czyszczenie zębów polega na wykonywaniu krótkich, łagodnych pociągnięć szczoteczką, przy szczególnym uwzględnieniu linii dziąseł, trudno dostępnych zębów tylnych oraz miejsc wokół plomb, koron i innych uzupełnień. Szczoteczkę do zębów należy dobrać do stanu dziąseł i indywidualnych potrzeb. Wyróżniamy trzy rodzaje szczoteczek o różnej twardości włosia:

  • miękkie – idealne dla tych, którzy mają wrażliwe dziąsła, nieraz krwawiące podczas mycia; dla pacjentów z koronami na implantach oraz z aparatami ortodontycznymi,
  • średnie – szczoteczki o takim włosiu przeznaczone są dla  większości osób,  pozwalają dobrze oczyścić zęby i chronić dziąsła;
  • twarde – rzadko polecane, odpowiednie są dla osób o zdrowych i odpornych dziąsłach, narażonych na tworzenie się kamienia nazębnego;

Szczoteczkę do zębów należy wymieniać, co 2-3 miesiące. Im częściej szczotkuje się zęby tym szybciej szczoteczka traci swoje właściwości.

Niezwykle skuteczne są szczotki soniczne. Szczoteczki soniczne, dzięki swojemu wyjątkowemu ruchowi oraz specjalnie wyprofilowanym końcówkom, zapewniają bardzo dokładne oraz nieinwazyjne czyszczenie zębów (nie powodują recesji dziąseł oraz nadmiernego wycierania szkliwa).

Szczotkowanie zębów powinno obejmować nie tylko zęby, ale również  dziąsła, i język. Dzięki temu  zostaną zlikwidowane  wszystkie pozostałości jedzenia oraz bakterie. Higiena języka jest bardzo ważna, chociażby dlatego, że poprawia również efektywność kubków smakowych.

Aby skutecznie zadbać o zęby powinniśmy również zadbać o oczyszczenie przestrzeni między zębowych za pomocą nici dentystycznych i irygatora.

Czyszczenie zębów nicią dentystyczną pozwala usunąć płytkę nazębną, która zgromadziła się między zębami i pod linią dziąseł, a zatem tam, gdzie nie dociera szczotka. Polecana jest cienka nitka woskowana nasączona fluorem lub bez  dzięki, której możemy dostać  się do bardzo ścisłych przestrzeni międzyzębowych.

Bardzo ważne jest, aby nitki dentystycznej używać codziennie i w odpowiedni sposób. Technika prawidłowego szczotkowania polega na:

  1. Odrywamy ok. 45 cm nitki, na środkowe palce nawijamy jej większą część, aby odstęp między nimi wyniósł między 3-5 cm, ta część nitki musi być napięta.
  2. Wprowadzamy nić po powierzchni stycznej zęba ruchem posuwistym, dochodzimy poniżej linii dziąsła, kształtujemy pętelkę w kształcie litery C i ruchem posuwistym wysuwamy ją z przestrzeni miedzyzębowej.

Należy pamiętać, żeby każdą przestrzeń miedzyzębową nitkować dwa razy, a do każdego zęba używać czystego kawałka nici.

Idealnym rozwiązaniem dla oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych będzie profesjonalny irygator  – przy wykorzystaniu strumienia znajdującego się pod ciśnieniem wody doskonale usuwa osad z  trudno dostępnych  miejsc.

W celu zwiększenia ochrony jamy ustnej warto również płukać ją specjalnymi płynami. Płyn do płukania jamy ustnej zapobiega osadzaniu się płytki bakteryjnej na zębach i daje na dłużej uczucie świeżość.

Płukanie jamy ustnej odpowiednio dobranym płynem to  ostatni etap mycia zębów.

ODPOWIEDNIA DIETA

Prawidłowa higiena jamy ustnej to również odpowiednie odżywianie i zdrowy styl życia. Dieta dobra dla zębów powinna zawierać dużo wapnia, tłuszczów oraz witaminy i minerały.

Nie trzeba przypominać, że w celu zachowania zdrowych zębów konieczne jest również ograniczenie cukrów będących najlepszą pożywką dla bakterii, które odpowiedzialne są za powstanie ubytków w zębach. Jeśli zależy nam na zachowaniu  czystych, białych  zębów bez osadu  powinniśmy ograniczyć kawę, czarną i zielona herbatę oraz czerwone wino.

Stan higieny jamy ustnej mogą popsuć również złe nawyki takie jak palenie papierosów –  zęby stają się żółte, pełne kamienia i osadu.

PROFESJONALNA HIGIENA JAMY USTNEJ W GABINECIE

W przypadku, gdy zgromadzony na zębach osad jest niemożliwy do usunięcia w warunkach domowych higienistka podejmuje się czyszczenia zębów w gabinecie.  W zależności od potrzeb możliwe są do wykorzystania dwie metody:

Piaskowanie – jest to bezbolesny zabieg, którego efektem jest usunięcie ciemnych nalotów, osadów i przebarwień; polecany dla tych, którzy pragną odzyskać naturalną bieli zębów i poprawić wygląd uzębienia;

Skaling – zabieg przeprowadza się za pomocą aparatu ultradźwiękowego. Skaler wykorzystywany przy usuwaniu najtwardszych złogów nazębnych formujących się przez mineralizację płytki nazębnej, potocznie zwanych kamieniem nazębnym. Zabieg zakończony jest wygładzeniem powierzchni zębów za pomocą specjalistycznych gumeczek, szczoteczek oraz past polerujących   w celu zlikwidowania szorstkości powierzchni, która prowadzi do łatwiejszego nagromadzania się płytki bakteryjnej i w efekcie tworzenie się kamienia nazębnego.

Fluoryzacja – ma na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania rozwojowi choroby próchnicowej zarówno u dzieci jaki i dorosłych. Zapobiega powstawaniu próchnicy w trakcie leczenia ortodontycznego, remineralizuje szkliwo oraz  leczy nadwrażliwość zębów.

Higiena jamy ustnej powinna odbywać się co pół roku.

Odwiedzaj regularnie  stomatologa

Odpowiednia higiena tylko w połączeniu z regularnymi kontrolami stomatologicznymi jest w stanie uchronić nas przed chorobami zębów i dziąseł.

Najlepszą metodą walki z próchnicą i kamieniem nazębnym jest profilaktyka, dlatego tak ważne są regularne spotkania ze stomatologiem, żeby  zbadać stan uzębienia i w przypadku pojawienia się próchnicy włączyć leczenie zachowawcze. Im wcześniej tym lepiej.

Każda dorosła osoba powinna odwiedzać dentystę przynajmniej dwa razy w roku i poddawać kontroli stan swoich zębów. W przypadku dzieci, u których występuje jeszcze uzębienie mleczne lub mieszane, wizyty te powinny odbywać się  raz na trzy miesiące , ponieważ  ich zęby są bardziej narażone na powstawanie próchnicy i dlatego warto częściej kontrolować ich stan.

 

STOMATOLOGIA  ESTETYCZNA 

…gdy Twoje zęby od strony medycznej są zdrowe, a mimo wszystko nie przypominają wymarzonego uśmiechu.

 

Nie każdy w naturalny sposób może cieszyć się prostymi zębami. Dzisiaj nowoczesna stomatologia dysponuje metodami, dzięki którymi można w znaczący sposób poprawić wygląd zębów.

Stomatologia estetyczna pozwala nam na przywrócenie piękna i równowagi między kształtem i kolorem zębów. Prowadzi do uzyskania u Pacjenta wymarzonego uśmiechu. Dzięki zastosowaniu kilku zabiegów Twoje zęby mogą być proste, jasne i mieć idealny kształt. Obecnie stomatologia oferuje bogaty wachlarz możliwości przywracania jak i poprawiania Twojego uśmiechu.

Implanty, licówki, korony pełnoceramiczne, niewidoczne leczenie wad zgryzu, wybielanie – to wszystko składa się na stworzenie wymarzonego uśmiechu. Dzisiaj możemy przedłużać, poszerzać i skracać zęby, korygować ich kształt a także zmieniać ich kolor.

Codzienna higiena jamy ustnej i zębów oraz regularne przeglądy stanu uzębienia w gabinecie stomatologicznym to klucz do sukcesu!