Najnowsze technologie komputerowe w leczeniu implantoprotetycznym

Podczas konferencji zorganizowanej przez firmę Amadar, która odbyła się 18 i 19 listopada 2011 roku w Warszawie, przedstawiono niezwykłe możliwości, jakie daje praca z systemem CEREC, a także jego zobrazowaniem 3D. CEREC to jedyny na rynku CAD/CAM dedykowany dla gabinetu stomatologicznego.

Uczestnicy konferencji zapoznali się z jego zaletami na przykładzie przypadków klinicznych, zaprezentowanych przez lek. stom. Krzysztofa Sołtyka, użytkownika systemu od 2010 roku, oraz doktora Carlo Raimondo, doświadczonego praktyka i wieloletniego konsultanta systemu CEREC, wraz z technikiem dentystycznym Andreą Santorem. Dr Raimondo omówił też szczegółowo procedurę planowania i wykonania implantu z wykorzystaniem technologii CAD/CAM i obrazowania 3D.

Zintegrowanie systemu CAD/CAM i obrazowania 3D jest nowym, rewolucyjnym podejściem do implantologii. Projekt korony i zdjęcie RTG tworzą jeden obraz, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, uproszczenie procedury i ograniczenie liczby wizyt, dając komfort nie tylko pacjentowi, ale także lekarzowi. Zalety obrazowania 3D, które jest wykorzystywane nie tylko w implantoprotetyce, ale także w chirurgii szczękowo-twarzowej, ortodoncji, endodoncji i stomatologii zachowawczej, podkreślał jeden z prelegentów Azim Ranmal: – Obrazowanie 3D zapewnia znacznie lepsze efekty diagnostyczne w codziennych przypadkach klinicznych, a także precyzyjne pomiary anatomiczne oraz możliwość oceny i dokumentacji zebranych informacji. Implantolodzy za pomocą kilku kliknięć myszką mają dostęp do zdjęć rentgenowskich, mogą postawić diagnozę i zaplanować leczenie. Ortodonci mogą korzystać z wysokiej jakości zdjęć cefalometrycznych oraz podglądu zębów zatrzymanych, a endodonci, dzięki możliwości natychmiastowego podglądu zdjęć cyfrowych wyraźnie obrazujących kształt kanału, mogą dokonać precyzyjnych pomiarów przed podjęciem leczenia. Było to już drugie spotkanie polskich sympatyków technologii CAD/CAM organizowane przez AMADAR. – Technologie komputerowe to przyszłość stomatologii. Zainteresowanie polskich dentystów tą tematyką stale rośnie, więc chcemy regularnie dawać im możliwość bliższego zapoznania się z systemem CEREC – mówi Agnieszka Kotowska, dyrektor handlowy AMADAR.

Ewelina Ładziak