Aparaty dla dzieci

„Piękny uśmiech dziecka to marzenie każdego rodzica”

Zgryz u dziecka kształtuje się przez wiele lat i każdy etap w jego rozwoju ma duże znaczenie. Prawidłowy zgryz u dziecka to taki, w którym są zachowane stosunki przestrzenne między zębami obu łuków w warunkach centralnego zwarcia.

Nowoczesna ortodoncja zajmuje się:

 • badaniem narządu żucia dziecka w czasie wzrostu i rozwoju;
 • badaniem korzystnych i niekorzystnych czynników działających na prawidłowy rozwój narządu żucia;
 • profilaktyką wad zgryzu, czyli zapobieganiem morfologicznym i czynnościowym zaburzeniom mowy;
 • leczeniem wad zębowo-zgryzowo-twarzowych;
 • badaniem zmian zachodzących w narządzie żucia pod wpływem zapobiegania oraz leczenia ortodontycznego (czynnościowego i mechanicznego).

Kiedy rodzic powinien się zgłosić z dzieckiem do ortodonty?

Rodzic powinien zgłosić się do lekarza ortodonty, jeśli zauważy następujące nieprawidłowości:

 • dziecko ma otwartą szparę ust z wystającymi, nieustannie widocznymi siekaczami; otwarte lub niedomknięte usta z wysuniętą do przodu brodą i widocznym językiem leżącym za dolnymi zębami lub trzymanymi między zębami;
 • język wpycha się między zęby podczas przełykania śliny;
 • występują duże szpary między zębami;
 • widoczne stłoczenia zębów;
 • brak kontaktu między zębami szczeki i żuchwy;
 • nadmierne zachodzenie górnego łuku na łuk dolny;
 • tzw. odwrotny zgryz, czyli zęby dolne zakrywają zęby górne;
 • asymetrię w rysach twarzy dziecka;
 • przedwczesne wypadanie zębów mlecznych;
 • nadmierne wysuwanie lub cofanie zębów;
 • skłonność do szkodliwych nawyków (np. nagryzania na różne przedmioty, obgryzania paznokci, zgrzytania zębami, ssania palca);

iStock_000007970538XLarge

Im wcześniej wada zostaje wykryta tym łatwiej ją zniwelować. Jest wiele konsekwencji nieleczenia wad zgryzu. Przede wszystkim poważne wady zgryzu mogą prowadzić do deformacji twarzy; ciągłe otwieranie szpary ust może przyczynić się do częstych przeziębień i chorób gardła. Wady zgryzu mogą być przyczyną nieprawidłowego żucia, oddychania oraz mogą być współzależne z występowaniem wad wymowy. Dzieci ze stłoczonymi zębami są narażone na częste występowanie próchnicy, choroby przyzębia, wysuwanie zębów i ich rozchwiania. W późniejszym okresie dzieci mogą być narażone na zaburzenia osobowości spowodowane nieatrakcyjnym wyglądem.

Leczenie wad zgryzu u dzieci

Są różne metody leczenia wad zgryzu, dobiera się je w zależności od wieku pacjenta oraz wady zgryzu. Nasza klinka może zaproponować wyjmowane aparaty ortodontyczne – płytki Schwartza i aparaty blokowe oraz nowoczesne aparaty czynnościowe: smoczki STOPPI, płytki przedsionkowe, aparat Multi T, aparat Multi P. Wstępny etap w leczeniu ortodontycznym dzieci to reedukacja, polega na uświadomieniu pacjentowi nieprawidłowych odruchów i nawyków oraz wprowadzeniu nowych, prawidłowych za pomocą systematycznych ćwiczeń. Dotyczy to dysfunkcji oddychania, połykania, żucia i mowy.

 • aparaty-dzieci-3Smoczek STOPPI

Przeznaczony jest dla dzieci od 2 lat. Ma na celu odzwyczajenie dziecka od ssania tradycyjnego smoczka, kciuka lub butelki ze smoczkiem. Odpowiednio wczesne odzwyczajanie zapobiega powstaniu niekorzystnych skutków, jednocześnie oszczędza to dziecku skomplikowanego leczenia w przyszłości.

 • aparaty-dzieci-4Płytka przedsionkowa

Stosowana jest u dzieci od 2 r.ż. zapewnia warunki prawidłowego rozwoju zgryzu, służy do odzwyczajenia dziecka od nawyku ssania: smoczka, palca, warg; pomaga usunąć wady wymowy, likwiduje nieprawidłowy nawyk oddychania przez usta, służy jako przyrząd do ćwiczeń przy hipotonii mięsni okrężnych ust. Leczy niektóre wady zgryzu tyłozgryz rzekomy, tyłozgryz całkowity z protuzją górnych siekaczy, zgryzy otwarte częściowe. Może być standardowa lub wykonana indywidualnie z zaporą dla języka.

 • aparaty-dzieci-5Aparat Multi T

Aparat przeznaczony dla dzieci w wieku od 9 do 11 r.ż. Jego celem jest polepszenie rozwoju twarzy i zgryzu u dzieci z uzębieniem mieszanym. Zwalcza szkodliwe nawyki połykania, ssania palca, wypychania języka oraz oddychania. Stosowanie tych aparatów pozwala na prawidłowe ustawienie zębów w łuku zębowym i kieruje zęby we właściwe położenie. Aparat Multi T powinno się nosić więcej niż 4 godziny w ciągu dnia i ok. 8 godzin nocy. Systematyczność stosowania tych aparatów pozwala na osiągnięcie dobrych wyników leczenia.

 • aparaty-dzieci-6Aparat Multi P

Aparat stosowany u dzieci od 11 do 15 r.ż. Idealna i skuteczna metoda do wczesnego leczenia ortodontycznego. Ustawia on wyrzynające się zęby w łuku zębowym w idealnej pozycji, wykorzystując pracę mięśni pacjenta. Stosowana w przypadku stłoczeniu siekaczy, obrotach siekaczy, zgryzie krzyżowym pojedynczych zębów, uśmiechu dziąsłowym, zgryzie otwartym i tyłozgryzie.

 • aparaty-dzieci-7Płytka Schwartza

Ruchomy aparat ortodontyczny stosowany jest u dzieci w wieku od 7 do 13 r. ż., a jego głównym zadaniem jest wpływ na rozwój kości szczęk. Aparat ruchomy nosi się w nocy i przez kilka godzin w ciągu dnia. Im dłużej się go nosi tym szybsze są efekty. Leczenie tą metodą trwa około 3-4 lata, a kontrole u ortodonty odbywają się, co ok. 3 miesiące. Aparat wykonany jest z akrylu (może być kolorowy) składa z elementów utrzymujących (klamry) i mechanicznych (śruby, sprężyny). Robiony jest indywidualnie dla każdego pacjenta.

 • Aparaty stałe dla dzieciwin2

Czasem zdarza się, że istnieje konieczność zastosowania aparatu stałego u dzieci. Ortodonta na wizycie konsultacyjnej ocenia warunki zgryzowe i dobiera odpowiedni rodzaj aparatu, w przypadku małych dzieci polecane są aparaty stałe metalowe.