Higiena ortodontyczna

higiena-1

“Marzysz o pięknym, zdrowym uśmiechu – aparat to doskonały sposób, ale pamiętaj, że o sukcesie decyduje również profilaktyka i higiena jamy ustnej”

 

Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej ma ogromny wpływ na wynik leczenia. Każdy pacjent, który zdecyduje się na aparat ortodontyczny musi pamiętać o prawidłowym oczyszczaniu zębów.Prawidłowa higiena jest bardzo ważna ze względów estetycznych i zdrowotnych. Odpowiednie dbanie o zęby i dziąsła pozwala na uniknięcie ryzyka demineralizacji, a oczyszczanie zamków i ligatur uchroni aparat przed przebarwieniami. Zaraz po założeniu aparatu pacjent otrzymuje od lekarza ortodonty instruktaż higieny jamy ustnej oraz pomoc w doborze odpowiednich akcesoriów stomatologicznych niezbędnych do zachowania prawidłowej higieny. Oprócz tego pacjent dostaje skrypt z informacjami jak wygląda leczenieortodontyczne w pierwszych dniach noszenia aparatu stałego.

 

 

 

 

 

Podstawowe zasady dbania o higienę jamy ustnej dla posiadaczy aparatów ortodontycznych stałych

 

 • Przy każdej wizycie ortodontycznej zapytaj swojego lekarza o obecny stan higieny jamy ustnej;
 • Co ok.5 miesięcy skorzystaj z profesjonalnego czyszczenia (na wizycie higienistka zdejmie niektóre elementy aparatu i dokładnie oczyści z kamienia i osadu, a na końcu wypoleruje Twoje zęby);
 • W warunkach domowych:
 • używaj pasty z fluorem, odpowiednio dobrana pasta gwarantują właściwą higienę jamy ustnej jak i stały postęp w leczeniu ortodontycznym;
 • stosuj szczoteczkę ortodontyczną i staraj się, co ok. 1 msc wymieniać na nową;
 • unikaj szczotek twardych, ponieważ mogą spowodować ustępowanie dziąseł;
 • koncentruj szczotkowanie na linii dziąseł (tam, gdzie zęby i dziąsła spotykają się)
 • szczotkuj język, gdyż zbiera się na nim dużo osadu bakteryjnego;
 • czyść miejsca trudno dostępne wyciorkiem;
 • używaj nici dentystycznej;
 • stosuj płyny do płukania jamy ustnej;
 • mycie zębów powinno trwać dłużej niż zwykłe czyszczenie zębów;
 • czyść zęby po każdym posiłku, staraj się mieć zawsze przy sobie zestaw podróżny (szczotka do zębów, pasta, nitka, płyn);

 

Jaki rodzaj szczotki do zębów jest polecany podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

 

Specjalnie zaprojektowana szczotka z rowkiem po środku jest doskonała do oczyszczania całej powierzchni zębów oraz zewnętrznej części zamka. Szczotkując zęby, powinno się stosować dwuetapowy system, należy szczotkować zęby od góry do dołu, a następnie od dołu do góry to pomaga usunąć wszelkie pozostałości pokarmu, które mogły utkwić w elementach aparatu. Szczotka powinna zostać ułożona w standardowej, poziomej pozycji. Zęby i dziąsła powinny być czyszczone za pomocą kolistych ruchów. Właściwa technika szczotkowania zębów to maksymalne zwiększenie korzyści płynących z noszenia aparatu ortodontycznego.

higiena-2 higiena-3

Efektywniejsze mycie zębów szczoteczką elektryczną

 

Szczególnie polecane są szczotki elektryczne – usuwają więcej płytki nazębnej niż tradycyjne szczotki manualne. Obecnie na rynku dostępne są również szczotki elektryczne z końcówkami przeznaczonymi dla osób noszących aparaty ortodontyczne. Warto wyposażyć się również w irygator – usuwa płytkę nazębną z miejsc wokół aparatów i linii dziąseł przy wykorzystaniu strumienia znajdującego się pod ciśnieniem wody.

higiena-4

Jak czyścić trudno dostępne miejsca?

Najlepiej jest stosować szczoteczki międzyzębowe tzw. „wyciory”, są dostępne w szerokim zakresie rozmiarów i rodzajów włosia. Przypominają one okrągłe szczoteczki do czyszczenia butelek, ale są znacznie mniejsze. We wszystkich rozmiarach jest zastosowany drut powlekany plastikiem w celu bezpiecznego czyszczenia. Wyciorami można idealnie oczyścić przestrzenie między łukiem aparatu a zębami oraz okolice zamków aparatu i pierścieni.

higiena-5 Higiena 4
Irygator – warto wyposażyć się również w irygator – usuwa płytkę nazębną z miejsc wokół aparatów i linii dziąseł przy wykorzystaniu strumienia wody pod ciśnieniem.

AirFloss (1)

Jak czyścić zęby nicią dentystyczną?

Czyszczenie zębów nicią dentystyczną pozwala usunąć płytkę nazębną, która zgromadziła się między zębami i pod linią dziąseł, a więc tam gdzie nie dociera szczotka. Polecana jest nitka ze sztywnym końcem, ułatwia to wprowadzenie nitki pod łuk aparatu ortodontycznego, a puszysta, poszerzona część nitki oczyszcza płytkę wokół zamka, natomiast standardowa część nitki oczyszcza płytkę między zębami.

higiena-7 higiena-8

Gdy Twoje leczenie ortodontyczne zostało już zakończone, otrzymałeś piękny, zdrowy uśmiech skorzystaj z profesjonalnego wybielanie metodą BEYOND, a otrzymasz 10 % zniżki. A dla podtrzymania efektu śnieżnej bieli stosuj bezpieczne pasty wybielające Blanx. Poniżej zestaw past wybielających rekomendowanych przez klinikę SOLDENT:

higiena-9

Codzienna, bardzo dokładna higiena jest niezbędna. Aby Twoje zęby były zdrowe muszą być czyste!