Leczenie – krok po kroku

Pierwsza wizyta – konsultacja

Pierwsze spotkanie ma charakter informacyjny, podczas którego pacjent dowiaduje się o stanie swoich zębów oraz dziąseł. Na tym etapie lekarz ortodonta wyklucza ewentualne przeciwskazania do leczenia ortodontycznego. Przed założeniem stałego aparatu ortodontycznego zęby muszą być zdrowe i pozbawione kamienia nazębnego i osadu.

Na pierwszej wizycie zrobione zostają wyciski, z których technik wykonuje modele gipsowe szczęki i żuchwy oraz kolorowe zdjęcia zębów i twarzy. Są one potrzebne do ustalenia planu leczenia, a jednocześnie są miłą niespodzianką, kiedy przy zdjęciu aparatu ortodonta może przypomnieć pacjentowi, jak wyglądał przed leczeniem.

Przed kolejną wizytą ortodonta wnikliwie analizuje fotografie, modele i zdjęcia rentgenowskie – panoramiczne i cefalometryczne. Są one podstawą do przygotowania planu leczenia i do podjęcia decyzji o ewentualnym usunięciu zębów.

leczenie-krok-po-kroku-1 leczenie-krok-po-kroku-2

leczenie-krok-po-kroku-4 leczenie-krok-po-kroku-5

 

Druga wizyta

Na następnym spotkaniu przedstawiony zostaje plan leczenia. Gotowy plan leczenia precyzuje typ lub typy wady zgryzu, rodzaj zastosowanego aparatu ortodontycznego oraz poszczególne kroki leczenia. Jeśli pacjent go zaakceptuje, to przystępujemy do założenia aparatu – metalowego, przezroczystego lub pobrania wycisków pod aparat  lingwalny.Ta wizyta trwa od 1 do 2 godz.

 

Depositphotos_31884109_orig

 

Aparaty indywidualnie projektowane, a więc aparat Incognito, Incognito Lite oraz aparat Win produkowane są w laboratorium w Niemczech. Tam wykonywany jest tzw. set up, gdzie wycina się poszczególne zęby i ustawia je w zgryzie idealnym – pacjent będzie mógł zobaczyć jak będą wyglądały jego zęby jeszcze przed założeniem aparatu. Kolejny etap to skanowanie modeli – na podstawie trójwymiarowego obrazu powierzchni zębów projektuje się poszczególne zamki aparatu. Obecnie możliwe jest również wykorzystanie set up wirtualnego, czyli w dużym powiększeniu na ekranie komputera. Na podstawie tych projektów, odlewa się ze stopu złota lub innego metalu elementy aparatu i ręcznie obrabia się każdy zamek. I tak przygotowany aparat umieszcza się w szynie, za pomocą której zamki zostaną przyklejone do zębów pacjenta. następnie projektowane są i doginane przez specjalny automat łuki aparatu. Ostatecznie lekarz otrzymuje dokładnie opisany komplet łuków, niezbędny do przeprowadzenia leczenia. Wyprodukowany aparat wraz z łukami wraca do kliniki Soldent. Cały proces produkcji z przesyłką trwa około 4 – 6 tygodni.

 

Dalsze leczenie

Kolejne wizyty następują po sobie w odstępach 4-6 tygodniowych. Wydłużanie czasu pomiędzy wizytami bez konsultacji z ortodontą prowadzącym ma wpływ na wydłużenie czasu leczenia. Czas ten zależny jest od rodzaju wady ortodontycznej i trwa średnio 1,5 roku.

_MG_3784

Utrwalenie efektów leczenia – retencja

Gdy leczenie ortdontyczne zakończyło się sukcesem, lekarz ortodonta zdejmuje aparat. Dla utrzymania wyniku leczenia stosuje się aparaty retencyjne: na dolny i górnych zębach zostają przyklejone druciki utrzymujące ich pozycję, a na zębach górnych (czasem i dolnych) należy nosić aparat zdejmowany. W zależności od rodzaju wady może być to: płytka retencyjna górna, górna i dolna, pozycjoner lub elastofinisher.

smiling girl with tooth tray

 

Twoje leczenie zakończone

Dbając o zadowolenie naszych pacjentów oraz ich piękny uśmiech klinika przygotowała specjalną ofertę na zakończenie leczenia ortodontycznego.