Pierwsze dni w leczeniu ortodontycznym

Ogólne dolegliwości

 

ruchomosc-zebow

 

 

 

 

 

 

 

 

Dolegliwości bólowe są częstym objawem u pacjentów, którzy założyli aparat ortodontyczny. Jeżeli ból zębów jest silny możesz przyjąć dostępne w aptekach tabletki przeciwbólowe np. apap, nurofen, ibuprom. Ból zazwyczaj ustępuję w 3 lub 4 dniu od założenia aparatu. Jeśli po założeniu aparatu czujesz, że pewne jego elementy ocierają śluzówkę (najczęściej są to okolice pierścieni lub zamki na zębach ustawionych bardzo nieprawidłowo) należy użyć wosku, naklejając go na te części aparatu, które powodują podrażnienia. Jeśli wosk się zetrze (zmyje, zje) nakładamy go ponownie. Wytwarza on warstwę, która oddziela drażniące miejsce od błony śluzowej dając jej tym samym szansę na wygojenie się.

Ruchomość zębów

 

W trakcie leczenia ortodontycznego występuje zwiększona ruchomość zębów. Zęby przemieszczają się w różnych kierunkach i czasami może to wyglądać gorzej niż przed leczeniem – proszę się tym nie martwić, to prawidłowy etap leczenia ortodontycznego. W końcowej fazie leczenia aparatem stałym dochodzi do ufiksowania zębów w prawidłowym ułożeniu, a następnie do stabilizacji.

Sportowcy

 

sportowcy

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli uprawiasz niebezpieczny sport powinieneś zaopatrzyć się w specjalne maskę ochronną. W przypadku jakiegokolwiek wypadku obejmującego twarz należy sprawdź czy pewne części aparatu nie zostały uszkodzone. Jeśli Twoim zdaniem nastąpiło jakieś przesunięcie lub uszkodzenie aparatu niezwłocznie skontaktuj się z kliniką Soldent tel. 22 824 01 78, 22 823 22 85, 513 132 870.

Luźny drut lub pierścień

 

luzny-drut

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czasami może się zdarzyć, że pewne części aparatu mogą się poluzować– NIE DENERWUJ SIĘ! Jeżeli drażni Cię końcówka któregoś z drutów to spróbuj zagiąć drucik w kierunku zęba za pomocą gumki znajdującej się na końcu ołówka lub trzonka szczoteczki do zębów. Jeśli zabiegi takie się nie powiodą, musisz wstrzymać się do wizyty, a drażniącą końcówkę drutu oblepić woskiem ochronnym. Celem sprawdzenia i naprawy awarii zadzwoń i umów się na dodatkową wizytę. Staraj się być precyzyjnym w opisywaniu problemu, ponieważ wtedy Twój lekarz będzie wiedział jak zaplanować przebieg wizyty i ile zarezerwować na nią czasu.

Jedzenie

Podczas spożywania posiłków uważaj na aparat ortodontyczny. W pierwszych dniach leczenia najbardziej odpowiednie będą pokarmy miękkie. Unikaj jedzenia twardego, ponieważ może to spowodować uszkodzenie pewnych elementów aparatu. W celu uniknięcia zerwania lub poluzowania pewnych części aparatu pokrój jedzenie na małe kawałki oraz przeżuwaj bardzo powoli. Uważaj na pokarmy i napoje barwiące, ponieważ mogą nieodwracalnie przebarwić zamki i/lub łańcuszek.

 

Czego najczęściej należy unikać:

jedzenie

gumy do żucia;

landrynek;

lepkich cukierków;

twardych ciastek;

orzechów;

popcornu;

dużych precli;

twardych kawałków pizzy;

twardego chleba;

jabłek, gruszek, surowej marchewki, selera – ewentualnie możesz pociąć na kawałki;

 

 

 

 

Współpraca

Sukces w leczeniu ortodontycznym najlepiej osiąga się, gdy jest dobra współpraca między pacjentem a lekarzem. Stosuj się do zaleceń lekarza ortodonty, przychodź regularnie na wizyty kontrolne, unikaj żywności, która może spowodować uszkodzenie aparatu, informuj swojego lekarza o awariach aparatu, bądź sumienny i odpowiedzialny wobec leczenia.

wspolpraca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dobre wyniki leczenia zależą nie tylko od Twojego lekarza ortodonty, ale także od CIEBIE!!!