Periodontologia

Czym jest paradontoza

To nauka zajmująca się chorobami tkanek przyzębia (często błędnie nazywana przez pacjentów paradontozą). Przyzębie to tkanki otaczające ząb i utrzymujące go w kości. W ich skład wchodzą: dziąsła, kość wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy, cement korzeniowy oraz więzadła mocujące ząb w zębodole. Przez niszczenie przez postępującą chorobę tego skomplikowanego oraz precyzyjnie działającego aparatu mocującego ząb dochodzi do jego rozchwiania a potem nawet do jego wypadnięcia.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Pacjenci zazwyczaj przychodzą do lekarza kiedy choroba przyzębia jest już znacznie zaawansowana. Leczenie jest wtedy znacznie trudniejsze. Najpierw jednak następuje ocena stanu zaawansowania procesu chorobowego.Zaawansowana choroba przyzębia z utratą tkanek podporowych prowadząca do formowania się głębokiej kieszonki przyzębnej. Najczęściej w przypadkach choroby przyzębia mamy do czynienia ze stanem zapalnym dziąseł i od tego zaczynamy leczenie. Pierwszym i jednocześnie najważniejszym etapem leczenia jest usunięcie kamienia i osadu (scaling) przez profesjonalną higienistkę. Jest to najczęstsza przyczyna chorób przyzębia i bardzo często wykonanie tego zabiegu usuwa problem albo znacznie zmniejsza stan chorobowy.

W naszych gabinetach kładziemy bardzo duży nacisk na prawidłowy stan przyzębia wszystkich naszych pacjentów – także tych, którzy trafiają do nas z innej przyczyny. Zabieg czyszczenia z osadu i kamienia jest u nas wykonywany przez specjalnie wyszkolone higienistki, za pomocą ultradźwiękowych urządzeń, które gwarantują bezbolesność tej procedury. U wszystkich pacjentów bez problemów z przyzębiem czyszczenie powinno być wykonywane raz na pół roku, a u osób z chorobą przyzębia nawet raz na 3 miesiące. Taka profilaktyka w krajach wysoko rozwiniętych spowodowała zmniejszenie występowania tej groźnej dla zębów choroby o ponad 40%.

Leczenie

Jeśli stan choroby jest tak dalece zaawansowany, wykonujemy dalsze czynności w celu ustabilizowania zębów za pomocą specjalnych szyn, lub koron lub mostów tymczasowych. Jednak bardzo często, w przypadkach zaawansowanych sama kuracja farmakologiczna i wzmocnienie zębów szyną czy koronami są niewystarczające. Wtedy wykonujemy zabiegi z zakresu Sterowanej Regeneracji Tkanek. Są to wysokospecjalistyczne zabiegi chirurgiczne z użyciem materiałów pobudzających zanikłe tkanki przyzębia do regeneracji. W ten sposób możemy w znacznym stopniu przywrócić funkcję i estetykę dziąseł i zniszczonych zębów. Żeby odnieść sukces potrzebna jest jednak bardzo dobra współpraca pomiędzy pacjentem i lekarzem. Regularne wizyty kontrolne, bardzo dokładne zabiegi higieniczne oraz odpowiedni tryb życia pomogą w osiągnięciu sukcesu. Dzisiejsza medycyna zna już możliwości uporania się z tym problemem.

1417665_626361784098337_1004285532_o

Nieprawdą dziś jest stwierdzenie, że “paradontoza” jest nieuleczalną chorobą