Protetyka

Jesteś niezadowolony z koloru, kształtu zębów? Jakie mogą być rozwiązania?

Klinika Estetycznej Ortodoncji i Implantologii Soldent udziela porad, jak możemy osiągnąć piękny naturalny uśmiech. Dzięki zastosowaniu kilku zabiegów Twoje zęby mogą być proste, jasne i mieć idealny kształt. Obecnie stomatologia oferuje bogaty wachlarz możliwości przywracania jak i poprawiania Twojego uśmiechu. Implanty, licówki, korony pełnoceramiczne, niewidoczne leczenie wad zgryzu, wybielanie – to wszystko składa się na stworzenie wymarzonego uśmiechu. Dzisiaj możemy przedłużać, poszerzać i skracać zęby, korygować ich kształt a także zmieniać ich kolor.

 1. Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna ?

To dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. Do odtworzenia struktury zęba wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (nie dające się usunąć z ust), ruchome (dające się wyjąć z ust) lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych). Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo – ozębnowa), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. korony i mosty (metalowe – lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne ).

 1. Co to jest korona na ząb, potocznie nazywana „koronką”?

Jest to uzupełnienie protetyczne pojedynczego zęba, które odbudowuje i jednocześnie wzmacnia zniszczony ząb. Korona obejmuje część zęba, która wystaje ponad dziąsło, nadaje mu kształt i wzmacnia go.

 1. 3. Dlaczego warto uzupełnić braki zębowe?

Braki zębowe należy uzupełniać nie tylko ze względów estetycznych ale przede wszystkim zdrowotnych, nawet jeśli nie przeszkadzają Ci w życiu codziennym. Braki w uzębieniu mogą doprowadzić do szkodliwych następstw w narządzie żucia, doprowadzają sąsiednie zęby do ich rozchwiania, przemieszczania się, wydłużania a w najgorszym wypadku utraty pozostałych zębów.

 1. Kiedy korona („koronka”) jest potrzebna?

Korona na ząb to jedna z najlepszych metod zabezpieczenia zniszczonego zęba przed utratą. Lekarz dentysta stosuje koronę w przypadku, gdy:

 • ząb osłabiony jest dużym wypełnieniem;
 • ząb jest przeleczony kanałowo – lekarz stosuje wkład koronowo korzeniowy i korona chroni ząb przed utratą zęba;
 • wypadek losowy – ząb został złamany
 • w przypadku mostu korona stanowi ząb filarowy;

 

 1. Są różne rodzaje koron. Czym różnią się między sobą?

Korony protetyczne różnią się między sobą materiałem z którego są wykonane. Najczęściej stosowanym, estetycznym materiałem jest porcelana. Jest to materiał twardy, gładki, odporny na ścieranie i przebarwienia. Wyglądem doskonale naśladuje zęby naturalne.

 1. Korona na metalu jest najtańsza, czy efekt estetyczny będzie gorszy niż przy koronie pełnoceramicznej?

Metal to niedrogi i bardzo wytrzymały materiał, może jednak czasem powodować niewielkie przebarwienia przy dziąśle dlatego poleca się go głównie w odcinkach bocznych.

 1. Ceny koron pełnoceramicznych różnią się między sobą? Od czego to zależy?

W ofercie klinika Soldent oferuje trzy standardy koron – mały/średni/wysoki. Wszystko zależy od wymagań estetycznych pacjenta, możliwości finansowych oraz potrzeb. Praca protetyczna pełnoceramiczna o najwyższym standardzie pozwoli spełnić najwyższe oczekiwania pacjenta.

 1. Czy to widać, że korona nie jest własnym zębem?

Nie, praca protetyczna pełnoceramiczna wykonana w najwyższym standardzie pozwoli spełnić najwyższe oczekiwania pacjenta. Korona na zębie może być zupełnie nie do rozpoznania.

 1. Jak wygląda leczenie protetyczne?

Obecnie są dwie metody wykonywania koron na zębie:

METODA 1.

Lekarz dentysta szlifuje ząb tak, aby pozostał mocny trzpień zęba. Następnie zostają pobrane wyciski górnej i dolnej szczęki, które są przekazywane do laboratorium protetycznego, gdzie wykonana jest korona. W laboratorium sporządzony zostaje model szczęk, na który nakładana jest korona, aby upewnić się, że korona jest idealnie dopasowana. Gotowa praca protetyczna wraca do gabinetu, a korona jest cementowana specjalnym stomatologicznym cementem.

METODA 2. – KOMPUTEROWA

Z system CEREC wykonuje się precyzyjny skan przy pomocy poręcznej kamery, następnie lekarz / lub technik projektuje w komputerze uzupełnienie, a następnie w specjalnym urządzeniu praca jest wyfrezowana i gotowa do zacementowania pracy w jamie ustnej pacjenta.

Jak długo trwa wykonanie pracy protetycznej ?

Czas trwania wykonania pracy protetycznej zależy od ilości brakujących zębów, stanu dziąseł, podłoża kostnego, możliwości finansowych i potrzeb pacjenta.

Praca wykonana starą metodą wymaga przynajmniej dwóch wizyt. Dokładny czas oszacuje lekarz podczas konsultacji protetycznej.

W przypadku wykonania korony w systemie CEREC możliwe jest w jeden dzień otrzymania gotowej pracy protetycznej.

Pierwsza wizyta to pobieranie wycisków, czy do kolejnej wizyty pacjent będzie funkcjonował bez zęba?

Nie, na ten okres zakładana jest korona tymczasowa.

Czy zabiegi z zakresu protetyki są bolesne?

Nie. Przy zastosowaniu nowoczesnego, komputerowego znieczulenia miejscowego zabiegi protetyczne są bezbolesne.

Na jak długo wystarczy korona?

Wszystko zależy od tego jak o nią dbamy. Sama korona nie może zostać zniszczona przez próchnicę. Natomiast jeśli próchnica pojawi się na krawędzi korony i naturalnego zęba to ten obszar należy utrzymywać w czystości. Jeśli odpowiednio dba się o korony, można je nosić przez wiele lat.

Czy na koronę udzielana jest gwarancja?

Tak, w klinice Soldent udziela się gwarancji na prace protetyczną. Gwarancja swoim zakresem obejmuje wady fizyczne produktu, tkwiące w produkcie, nie dotyczy innych wad, w szczególności powstałych w wyniku użytkowania niezgodnego z przeznaczeniem produktu oraz zaleceniami Kliniki.

Nie są objęte zakresem gwarancji np.:

 1. zmiany estetyki kształtu i koloru po zacementowaniu pracy, której ostateczną akceptację

pacjent podejmuje przed zacementowaniem pracy na ostatniej wizycie.

 1. prace protetyczne, w których bez zgody gwaranta dokonano jakichkolwiek zmian, w szczególności spowodowanych ingerencją pacjenta lub osób trzecich;
 2. uszkodzenia powstałe na skutek uczestnictwa w wypadkach komunikacyjnych,
 3. uszkodzenia spowodowane używaniem niezgodnym z przeznaczeniem,
 4. wady powstałe wskutek uszkodzenia mechanicznego,
 5. wady wynikłe z przyczyny czynników zewnętrznych,
 6. uszkodzenia powstałe w przypadkach samodzielnej próby naprawy prac protetycznych
 7. uszkodzenia powstałe na skutek braku właściwej higieny jamy ustnej;
 8. okresowe kontrole, naprawa i wymiana wynikająca z normalnego użytkowania;
 9. przebarwienia od nikotyny i kamienia nazębnego wynikające z zaniedbań higienicznych.
 10. gwarancja nie obejmuje stanu zębów filarowych i dziąseł oraz leczenia.

Korzystanie z uprawnień gwarancji wymaga ponadto:

 1. Poddawania się profesjonalnej higienizacji w terminie co pół roku.
 2. Przeprowadzania fluoryzacji zębów, podczas wyznaczonych wizyt kontrolnych.
 3. Przedstawienia raz do roku aktualnego panoramicznego zdjęcia rentgenowskiego.
 4. Regularnego poddawania się leczeniu zmian próchnicowych ( Istnienie próchnicy, choćby

w obrębie innych zębów, w razie odmowy leczenia powoduje utratę uprawnień z gwarancji).

 1. posiadanie karty gwarancyjnej z podpisem pacjenta i uprawnionej osoby reprezentującej Klinikę wraz z pieczątką kliniki i datą udzielania gwarancji.

 

Zniszczony ząb, jak mogę go odbudować?

Jeśli już nie ma możliwości odbudowy zęba za pomocą standardowego wypełnienia kompozytowego (takie wypełnienie z racji swoich rozmiarów po prostu nie będzie się trzymać) idealnym rozwiązaniem dla zęba jest wykonanie korony protetycznej, która skutecznie i na wiele lat go odbuduje oraz wzmocni.

Złamany ząb, czy da się odtworzyć naturalny ząb?

Tak, jak najbardziej, doświadczony lekarz wykonana taką koronę pełnoceramiczną, która nie będzie różniła się od naturalnego zęba. Dodatkowo nie tylko odbuduje brakujący fragment zęba ale i wzmocni ząb jako całość.

Ząb jedynka – złamany. Dlaczego korona a nie zwykłe wypełnienie kompozytowe?

Wypełnienie kompozytowe nie gwarantuje trwałości, zwłaszcza na jedynkach, gdzie działają duże siły na zęby sieczne. Dlatego skuteczne będzie wykonanie korony lub licówki.

Czy zawsze należy zęba przeleczyć kanałowo zanim wykona się koronę?

To wszystko zależy od warunków w jamie ustnej i warunków zgryzowych. Jeśli sytuacja wymaga większego szlifowania tkanki zębowej, w żywym zębie może nastąpi zranienie miazgi zęba (nerwu) i w konsekwencji powinno być wykonane leczenie kanałowe.

Co z zębem pod koroną, jeśli zacznie się psuć?

Jeśli coś niedobrego dzieje się z zębem, na którym osadzona jest korona, wówczas leczy się go, a następnie wykonuje nową koronę. Wykonanie korony jest w pełni bezpieczne.

Czy jest jakiś określony wiek, w który można założyć korony?

Nie ma określonego wieku, jeśli jest takie wskazanie to korona na zębie będzie dobrym rozwiązaniem, żeby utrzymać na wile lat zęba.

Mam zdrowe zęby, ale wygląd estetyczny mnie przeraża?

Jest wiele sposobów na poprawienie estetyki, wszystko zależy od stanu uzębienia. Jeśli w przednich zębach występują niezbyt estetyczne plomby, ale są to żywe zęby, dobrym rozwiązaniem byłyby licówki. Wtedy nie szlifuje się zęba tak mocno, jak pod koronę. Na ząb po leczeniu kanałowym najlepszą opcją będzie korona. Licówkami i koronami można skorygować kształt zębów, wyrównać ich linię.

Mam krzywe zęby, czy wyrównam ich kształt koronami i licówkami?

Wszystko zależy od tego jak bardzo zęby są stłoczone. W niektórych przypadkach można poprawić zgryz za pomocą koron lub licówek. Natomiast jeśli zęby mają dużą wadę zgryzu i są zdrowe najlepszym rozwiązaniem będzie leczenie ortodontyczne.

Czy można założyć korony na zdrowe zęby?

Tak, można założyć. Jednak trzeba wziąć pod uwagę cel takiej korony, bo jeśli tylko dla poprawienia estetyki zęba warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Nic nie zastąpi naturalnego zęba.

 

Co to jest licówka ?

Jest to cieniutka płytka z porcelany przyklejana do własnego zęba przy pomocy specjalnego kleju.

Kiedy warto zastosować licówkę?

Licówki ceramiczne świetnie nadają się do zmiany koloru i kształtu zębów. Najczęściej wykonuje się je u pacjentów, których zęby są przebarwione, np. po antybiotykach i nie ma możliwości ich wybielania nawet w gabinecie. Licówkami można też zmienić kształt zębów, np. delikatnie je powiększając. Efekty estetyczne są wielorakie, zaskakujące, oczywiście pozytywnie, a także stosunkowo szybkie.

Czy u każdego pacjenta można wykonać licówki?

O tym oczywiście decyduje lekarz dentysta i on wie najlepiej, czy u danej osoby takie uzupełnienie jest możliwe. Jeśli zęby są leczone kanałowo, mocno zniszczone, z licznymi wypełnieniami wówczas w wielu przypadkach zdecydowanie lepszy i trwalszy efekt osiągniemy wykonując korony porcelanowe.

Jakie są przeciwskazania do założenia licówek?

 • choroby dziąseł i przyzębia
 • bruksizm,
 • silne przebarwienia zębów,
 • zbyt mała ilość szkliwa,
 • ząb leczony kanałowo.

 

Czym się różni licówka od korony?

Licówka to cienka płytka wykonana najczęściej z porcelany lub ceramiki, która nakłada się tylko na zdrowe zęby. Zabieg zakładania licówek wykonuje się tylko w celach estetycznych, np. gdy zęby są przebarwione lub krzywe; Natomiast korona jest uzupełnienie protetyczne pojedynczego zęba, które odbudowuje i jednocześnie wzmacnia zniszczony ząb. Aby założyć koronę konieczne jest oszlifowanie zęba z każdej jego strony, aby przygotować miejsce dla przyszłej korony.

Co to jest most?

Most to połączenie kilku koron. Np. przy braku jednego zęba zakładamy korony na dwa sąsiednie a pomiędzy nimi jest trzecia korona, która zastępuje brakujący ząb. Wszystkie trzy korony są ze sobą połączone.

Czym się różni korona od mostu protetycznego?

Pojedyncza korona protetyczna obejmuje jeden ząb. Natomiast w przypadku braków międzyzębowych, korony protetyczne można wykorzystać do zamocowania brakujących zębów pomiędzy nimi. Wówczas wykonuje się korony na zęby własne pacjenta, a brakujący ząb lub zęby mocuje między nimi na zasadzie przęsła – dlatego most protetyczny.

 

PROTETYKA 3 D

Co oznacza protetyka 3 D ?

Protetyka 3 D – oznacza nową technologię tworzenia pięknego uśmiechu w trzech wymiarach. Praca w systemie CAD/CAM wprowadziła klinikę Soldent całkowicie w XXI wiek komputerowej protetyki cyfrowej.

Dlaczego system CEREC tak zrewolucjonizował świat protetyki?

Cerec jest rewolucyjnym systemem komputerowego projektowania i wykonywania najestetyczniejszych pełnoceramicznych koron i mostów, a co bardzo ważne wykonania ich bez konieczności pobierania nieprzyjemnych dla pacjenta wycisków oraz skrócenia całego leczenia do jednej wizyty.

Co wyróżnia system CEREC?

 • skrócenie czasu leczenia do jednej wizyty;
 • brak tymczasowych koron lub mostów;
 • brak nieprzyjemnych wycisków;
 • dużo większa dokładność pracy;
 • wysoka estetyka;
 • możliwość wizualizacji wykonywanych koron i mostów;
 • brak nieestetycznego metalu;

Korona na jednej wizycie, czy to możliwe?

Tak, to jest możliwe. Dzięki zaawansowanej technologii CEREC pacjenci mogą zrekonstruować uzębienie już podczas jednej wizyty u stomatologa.

Czy wykonanie korony w 1 dzień gwarantuje 100 % estetyki i jakości?

W protetyce komputerowej wszystkie prace protetyczne wykonywane są z fabrycznie przygotowanych bloczków ceramicznych mających wytrzymałość 3-4 krotnie większą niż tradycyjne korony i mosty. Precyzja wykonania i wytworzenia uzupełnień jest dużo wyższa ponieważ jest to materiał jednolity a projekt wykonywany jest w 28- krotnym powiększeniu. Rezygnując z utartych schematów i decydując się na wycięcie uzupełnienia frezarką numeryczną decydujemy się na pracę wykonaną z dokładnością 25 mikronów ( grubość włosa ludzkiego to 70-120 mikronów).

Czy koronę wykonuje technik protetyk?

Protetykę w systemie CEREC może wykonać lekarz lub protetyk, który przeszedł specjalne szkolenie w tym zakresie.

Co to znaczy wirtualne / cyfrowe laboratorium?

Laboratorium SoldentLab specjalizuje się w wykonywaniu prac pełnoceramicznych za pomocą systemu Cerec 3D.
Praca z tym systemem wprowadziła laboratorium całkowicie w XXI wiek komputerowej protetyki cyfrowej.

Co to znaczy protetyka bez wycisków?

Dzięki systemowi Cerec nie wykonujemy wycisków. Alternatywą jest bardzo precyzyjny skaner optyczny za pomocą którego skanuje się jamę ustną pacjenta uzyskując trójwymiarowy obraz na monitorze komputera.

Czy to prawda, że pacjent będzie mógł zobaczyć koronę w komputerze?

W systemie Cerec3D pacjent może czynnie brać udział w projektowaniu kształtu swoich zębów, a całość jest widoczna na monitorze komputera. Zaprojektowane uzupełnienie wygląda w rzeczywistości w ustach pacjenta tak, jak na ekranie monitora, dzięki temu ryzyko niezadowolenia z efektów leczenia ograniczamy do minimum.

Dlaczego CEREC?

 • Bezpieczny;
 • Wypróbowany;
 • Opłacalny;
 • Precyzyjne, naturalnie wyglądające i szybkie odbudowy;

Czy w klinice Soldent lekarze posiadają duże doświadczenie w pracy w systemie CEREC?

Tak, jak jedni z pierwszych w Polsce klinika Soldent specjalizuje się w najnowszej technologii z dziedziny protetyki komputerowej dzięki, której możemy wykonać odbudowę zębów na jednej wizycie. Klinika Soldent prowadzi szkolenia dla lekarzy stomatologów oraz techników dentystycznych z zakresu systemu Cerec 3D (system SW 4.0 i inLab 4.0). Posiada tytuł Certyfikowanego Trenera Sirony wydanego przez ISCD (International Society of Computerized Dentistry), co pozwala nam na prowadzenie autoryzowanych wykładów i szkoleń przez Sirona.