Poradnik pacjenta: IMPLANTOLOGIA

Czym zajmuje się implantologia stomatologiczna?

Implantologia to nowoczesna i najlepsza metoda wypełniania braków uzębienia. Odbudowa uzębienia na implantach, pozwala na osiągnięcie trwałego efektu estetycznego oraz poprawia zaburzoną, poprzez utratę zębów mechanikę narządu żucia. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, kilku etapowo. Może obejmować całość jamy ustnej, bądź pojedynczy ubytek.

Co to jest implant?

Implant, inaczej wszczep – to mała, cylindryczna śrubka wszczepiana w celu odtworzenia naturalnej funkcji lub estetyki uszkodzonego zęba. Łącznik, czyli przedłużenie implantu, jest przytwierdzany do szczytu metalowego cylindra. Naturalnie wyglądający sztuczny ząb (korona) jest cementowana lub przykręcana do łącznika.

Z czego wykonany jest implant?

Podstawowym materiałem, z którego wykonywane są implanty stomatologiczne jest tytan (ze względu na swoją biokompatybilność – nie jest rozpoznawany przez organizm jako ciało obce).

Czy implanty uczulają?

Tytan wchodzący w skład implantów zębowych nie wywołuje reakcji alergicznej. U osób planujących implanty nie są wymagane skórne testy alergiczne. Tego typu testy nie są wymagane również u osób, u których stwierdzono alergię na inne metale.

Czy wykrywacze metalu wykryją implanty np. na lotnisku podczas kontroli?

Nie. Implanty nie wywołują efektu magnetycznego. Ich mała wielkość nie powinna być wykrywalna przez detektor.

Dlaczego warto wybrać implant?

Implant zębowy to najnowocześniejsze i najbardziej komfortowe uzupełnienie protetyczne. Dzięki niemu ząb wygląda i funkcjonuje jak naturalny. Stanowi wysoką estetykę -pomimo, że rozwiązania protetyczne idą do przodu nigdy nie dorównają efektom jakie może zaproponować implantologia. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod protetycznych nie narażamy sąsiednich zębów na ich zniszczenia. Najcenniejszą zaletą implantów jest ich wysoki komfort, poprzez zachowaną mechanikę siły żucia, oznacza to, że pacjent jest w stanie jeść wszystko, co lubi.

Na rynku jest wiele systemów implantologicznych, czym się kierować przy wyborze?

Na rynku stomatologicznym obecnych jest bardzo wielu producentów i dystrybutorów systemów implantologicznych. Różnią się przede wszystkim ceną oraz indywidualnymi możliwościami zastosowania medycznego, ale również jakością.

W klinice Soldent stosujemy najbardziej renomowane systemy implantologiczne na świecie dające dożywotnią gwarancję na swoje produkty: Astra Tech i Straumann.

Czy są jakieś różnice pomiędzy implantami?

Implanty różnią się jakością, kształtem i rodzajem powierzchni. Wszystkie implanty są zrobione z czystego chirurgicznego tytanu oraz posiadają unikalną mikrostrukturę powierzchni, która przyspiesza proces gojenia kości. W klinice Soldent rodzaj implantu lekarz dobiera do indywidualnych warunków jamy ustnej.

Czy implanty są bezpieczne?

Wiele badań, obserwacji, miliony wszczepionych implantów potwierdziło, że jest to jedna z najbezpieczniejszych metod odbudowy braków zębowych.

Czy istnieje jakieś ryzyko związane z zabiegiem implantacji?

Każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą pewne ryzyko. Czasami mogą pojawić się komplikacje związane np. z obrażeniem nerwów czy naczyń krwionośnych, ale biorąc pod uwagę szerokie możliwości w diagnozowaniu i ustalaniu planu leczenia prawdopodobieństwo jest bardzo małe. Bardzo ważne jest, aby zabieg implantacji przeprowadzał wykwalifikowany implantolog.

Czy istnieje ryzyko, że implant się nie przyjmie?

Jeśli pacjent jest zdrowy, ma odpowiedni stan kości, przestrzega zasad higieny jamy ustnej, regularnie odwiedza stomatologa to istnieje 98% pewności, że implant się przyjmie.

Co, gdy implant się nie przyjmie?

W takich wypadkach, ze względu na problemy z obciążeniem będzie konieczne usunięcie implantu. Miejsce po nim zostawia się do wygojenia. Następnie ponownie wprowadza się implant, zazwyczaj już z powodzeniem.

Uwaga, ponowne wstawienie implantu jest bezpłatne.

Czy istnieje możliwość zainfekowania implantu?

Infekcje wywołane przez bakterie i odpowiednio wcześnie wykryte mogą zostać wyleczone. Małe jest prawdopodobieństwo infekcji, jeśli zachowana jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz zastosowanie się do zaleceń lekarza.

Czy każdy może wszczepić implant?

Implanty można wszczepiać wszystkim ogólnie zdrowym osobom dorosłym, posiadającym odpowiednią ilość i jakość kości;

Co się dzieje, jeśli nie ma wystarczającej ilości kości lub tkanki miękkiej do wstawienia implantów?

W takiej sytuacji konieczna jest odbudowa kości z użyciem specjalnego materiału kościotwórczego.

Więcej informacji link do augmentacji kości

Kiedy należy zrobić przeszczep kości?

Stan kości ocenia lekarz implantolog. Jeżeli w szczęce nie ma żadnych zębów i nie jest ona przez długi czas odpowiednio obciążona kość ulega stopniowemu zanikowi. Do zaniku kości mogą przyczynić się również bakterie, które doprowadzają do zapalenia przyzębia, znanego jako paradontoza.

Czy implanty mogą zostać wczepione zaraz po usunięciu zęba?

Tak, nazywa się to natychmiastowym wszczepieniem implantu. Implant zostaje umieszczony w świeżej ranie zaraz po usunięciu zęba.

Czy na wszczepiony implant udzielana jest gwarancja?

Pacjent na wykonany implant ma dożywotnią gwarancje, co oznacza że, w przypadku konieczności ponownego wszczepiania implantu pacjent nie ponosi żadnych kosztów, jest to usługa bezpłatna.

Jak długo wytrzymują implanty?

Przy właściwym traktowaniu implanty mogą służyć nawet do końca życia.

Które choroby uniemożliwiają wszczepienie implantu?
  • choroby psychiczne;
  • choroby krwi;
  • choroby kości;
  • pacjenci z chorobami nowotworowymi w czasie radioterapii;
  • AIDS, alkoholizm, narkomania;
  • osoby do 18 roku życia( z niezakończonym wzrostem kostnym);
  • choroby reumatyczne;

O każdej chorobie należy poinformować lekarza.

Czy sosowane leki mają wpływ na powodzenie w implantacji?

W niektórych przypadkach efekty uboczne działania leków mogą wpływać na proces gojenia, dlatego bardzo ważne jest, żeby już na pierwszej wizycie poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Czy palenie tytoniu wpływa na leczenie implantami?

Tak, pogarsza zdolności regeneracji tkanek, obniżają się rokowania, co do przyjęcia i długotrwałego wszczepu.

Jaka jest dolna granica wieku dla wszczepienia implantu?

Dolną granicę wieku wyznacza zakończony rozwój kości. Przyjmuje się 18 rok życia, w przypadku wątpliwości stan kości sprawdza się poprzez wykonanie rtg kości nadgarstka.

Jaka jest górna granica wieku dla wszczepienia implantów?

Nie ma górnej granicy wieku. Procedura wszczepienia implantu jest tak mało ryzykowana, że można ją przeprowadzić u pacjentów wieku nawet 90 lat. Oczywiście należy spełniać w/w warunki.

Czy implant jest lepszy niż własny ząb?

Nie. Nawet najlepszy implant nie jest w stanie zastąpić zdrowego zęba. Jednak w przypadku utraty zęba implant jest najlepszą, najbardziej estetyczną formą odbudowy braku zębowego.

Czy jest coś lepszego od implantów?

Nie ma lepszego rozwiązania od implantów. Obecnie jest to najlepsza metoda uzupełniania braków w uzębieniu.

Czym najlepiej zastąpić utracony ząb?

Kiedy zęba nie da się uratować i trzeba go usunąć, lukę po nim koniecznie należy wypełnić.

Możliwości odbudowy utraconego czy uszkodzonego uzębienia jest sporo. Ze wszystkich metod implanty dentystyczne najlepiej zastępują utracone, wybite, zniszczone zęby. Jest to metoda, która jest najbardziej zbliżona funkcjonalnie i estetycznie do zębów naturalnych.

Dlaczego należy uzupełniać lukę po utraconym zębie, skoro i tak ząb nie byłby widoczny?

Nie ma znaczenia, czy to jedynka, czy szóstka. Jeśli nie udało się uratować zęba, od razu zdecyduj się na sztuczny. Uzupełnianie braków zębowych jest niezbędne i to nie tylko ze względów estetycznych i ale przede wszystkim po to by zęby, które pozostały w szczękach nie ulegały rozsunięciu ani przekrzywieniu, nie dochodziło do zaniku kości szczęk, zachowały naturalny kształt i funkcje uzębienia, zapobiegać chorobom przyzębia, które mogą rozwijać się na zanikającym dziąśle oraz uniknąć odsłaniania szyjek zębowych.

Jaka jest alternatywa dla implantów?

Przykładami rozwiązań alternatywnych dla implantów dentystycznych są tradycyjne korony i mosty oraz częściowo lub całkowicie wyjmowane protezy.

Jaka jest przewaga implantów nad alternatywnymi metodami odbudowy braków zębowych?

W sytuacji, gdy musimy uzupełnić brak zęba, mamy do wyboru wykonanie protezy, mostu protetycznego lub odbudowy protetycznej opartej na implantach.

Celem zapewnienia podparcia dla mostu konwencjonalne metody protetyczne wymagają zwykle zeszlifowania zdrowych sąsiednich zębów. Tradycyjne mosty mogą być przyczepione do szkliwa, przytwierdzone do sąsiednich zębów lub zamocowane na klamrach. Jednakże powyżej przedstawione rozwiązania nie stymulują znajdującej się pod nimi kości, co może spowodować zanikanie tkanki kostnej i cofnięcie się dziąseł. Natomiast implanty dentystyczne są zakotwiczone w kości szczęki i stymulują tkankę kostną tak samo, jak prawdziwe zęby.

Nie każdy pacjent jest w stanie zaakceptować protezy, ponieważ może ona powodować dyskomfort i uczucie niepewności. Protezy bywają luźne lub źle dopasowane i często wymagają kleju do utrzymania ich we właściwym miejscu.

Zniszczony i nieestetyczny ząb, czy powinno się go usunąć i wstawić implant?

Nie, jeśli korzeń zęba jest zdrowy nie ma potrzeby wstawiania implantu, w takim przypadku najlepszy rozwiązaniem jest zastosowanie korony protetycznej, która zostanie zamocowana w zębie przy pomocy wkładu koronowo-korzeniowego lub zastosowanie inleya/onleya. W przypadku, gdy korona naturalnego zęba jest nieestetyczna, lekarz może również zaproponować wykonanie licówki czyli cienkiej nakładki na nieestetyczną powierzchnię zębów przednich.

Czy leczenie implantologiczne jest bolesne?

Nie, jeśli korzeń zęba jest zdrowy nie ma potrzeby wstawiania implantu, w takim przypadku najlepszy rozwiązaniem jest zastosowanie korony protetycznej, która zostanie zamocowana w zębie przy pomocy wkładu koronowo-korzeniowego lub zastosowanie inleya/onleya. W przypadku, gdy korona naturalnego zęba jest nieestetyczna, lekarz może również zaproponować wykonanie licówki czyli cienkiej nakładki na nieestetyczną powierzchnię zębów przednich.

Czy leczenie implantologiczne jest bolesne?

Nie, ponieważ zabieg przeprowadzany jest z użyciem znieczulenia miejscowego, które chroni od jakiegokolwiek bólu. Dla osób, które cierpią na dentofobię polecany jest zabieg w sedacji lub w znieczuleniu ogólnym.

Czy po zabiegu odczuwany jest ból?

Każdy pacjent reaguje indywidualnie, większość już następnego dnia nawet bez tabletek przeciwbólowych wraca do normalnego trybu życia. Przez krótki czas, nieprzyjemne uczucie może powodować lekka opuchlizna policzka.

Czy uprawianie sportów zaraz po zabiegu jest niewskazane?

Tak, podczas okresu gojenia się najlepiej odczekać kilka dni.

Czy po zabiegu implantacji można od razu wrócić do pracy?

Spokojnie kolejnego dnia po zabiegu można wrócić do pracy ( o ile lekarz nie zaleci inaczej).

Kiedy dostanę nowe zęby?

Czas leczenia różni się zależnie od pacjenta. Na wizycie lekarz oszacuje czas leczenia implantologicznego.

Czy po wszczepieniu implantu pacjent będzie zmuszony chodzić bez zęba?

Nie. Zanim pacjent otrzyma zęby na stałe do tej pory nie chodzi z luką zębową a z koroną tymczasową.

Jaki jest czas trwania leczenia implantologicznego i z ilu etapów się składa?

implanty_harmonogram1

Czy liczba implantów (wszczepów) zawsze jest równa liczbie zębów, które pacjent chce uzupełnić?

Lepszy komfort i estetykę uzębienia uzyskuję się w rozwiązaniu 1 implant = 1 korona, natomiast ekonomicznym rozwiązaniem będzie w przypadku rozleglejszych braków, wprowadzenie mniejszej liczby implantów i na nich z kolei wykonanie właściwiej liczby koron protetycznych w postaci mostów protetycznych.

Brakuje mi 2 zębów obok siebie – ile należy wstawić implantów i koron?

Można wstawić 2 implanty = 2 korony ale również 1 implant = 2 korony.

Brakuje mi 4 zębów obok siebie – ile należy wstawić implantów i koron?

Można wstawić 4 implanty = 4 korony ale również 2 implant = 4 korony.

Nie ma w ogóle zębów na górnej szczęce / dolnej szczęce – ile należy wstawić implantów?

Góra – minimum 4 implanty.

Dół – minimum 2 implanty.

Brak kilka zębów, co wybrać pojedyncze korony czy most na implantach?

W przypadku braku kilku zębów istnieją dwa rozwiązania: osobne korony na implantach lub most przytwierdzony do kilku implantów. Pojedyncze Korony na implantach są estetyczniejsze natomiast most korzystniejszy cenowo.

Proteza wszystkich zębów, bezzębie – jakie są rozwiązania?

Jeżeli nie ma w ogóle zębów w górnej lub dolnej szczęce, implanty są najlepszym rozwiązaniem. Można wybrać pełen most przyczepiony do kilku implantów. Druga opcja to wyjmowana proteza przyczepiana do dwóch lub więcej implantów za pomocą elementów kotwiczących. Proteza trzyma się stabilnie na miejscu – można ją jednak łatwo wyjąć.

Czy protezę opartą na implantach należy zdejmować na noc?

Nie. Proteaz oparta na implantach jest przymocowana i może pozostać na miejscu również w nocy. Nie ma żadnego niebezpieczeństwa.

Czy z protezą na implantach można normalnie jeść?

Proteza jest tak przymocowana do implantów, że pacjent będzie mógł się z nią czuć całkowicie komfortowo.

Jaki jest koszt leczenia implantologicznego?

Koszt zależy od zakresu leczenia i liczby implantów oraz koron.

1 implant kosztuje 2800 zł;

1 korona na implancie – 1600 -2500 zł.

Całkowity koszt leczenia lekarz przedstawi na wizycie jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

Jak czyścić implanty?

Oprócz codziennego mycia zębów, zaleca się raz w ciągu dnia wyczyścić wszystkie powierzchnie implantów oraz przestrzenie międzyzębowe (zaleca się irygator, nitkę lub wyciory). Należy zgłaszać się co 0,5 roku do kliniki na profesjonalną higienę jamy ustnej.

Jakie badanie należy wykonać przez zabiegiem ?

Jeśli pacjent posiada aktualne zdjęcie RTG (pantomogram) może przynieść ze sobą na wizytę. Natomiast jeśli nie posiada lekarz wykona na miejscu aktualne zdjęcie.