Poradnik pacjenta: ORTODONCJA LINGWALNA

Co oznacza termin lingwalny , językowy?

Lingwalny, oznacza usytuowanie aparatu w jamie ustnej od strony języka (dlatego też określa się go językowym). Zamki przyklejane są na wewnętrznej powierzchni zęba, dzięki temu jest on całkowicie niewidoczny dla osób z otoczenia. Ortodoncja językowa, lingwalna jest najnowocześniejszą, innowacyjną dziedziną leczenia wad zgryzu, nastawiona na grupę pacjentów o najwyższych wymaganiach estetycznych.

Jakie są rodzaje aparatów lingwalnych?

Obecnie możliwe jest leczenie kilkoma systemami – jest kilka firm na świecie zajmujących się produkcją aparatów lingwalnych. W klinice Soldent stosowane są aparaty o najbardziej zaawansowanej technologii tj. aparat INCOGNITO, INCOGNITO LITE oraz aparat WIN.

Jest kilka rodzajów aparatów lingwalnych, jak wybrać odpowiedni aparat dla siebie?

Każdy aparat lingwalny rożni się między sobą kształtem, wielkością i możliwościami. Aparaty lingwalne proste leczą tylko proste wady zgryzu, natomiast INCOGNITO i WIN wyleczą nawet skomplikowane wady. Na wizycie ortodontycznej lekarz ortodonta pomaga dobrać odpowiedni rodzaj aparatu lingwalnego. Podstawowym kryterium jest wada wymowy a następnie cena. Pacjenci o wysokich wymaganiach estetycznych najczęściej wybierają Incognito. Co raz większa popularnością cieszą się aparaty WIN, niedawno wprowadzone na rynek.

Czym się różni aparat lingwalny (językowy) od pozostałych aparatów zewnętrznych?

W przeciwieństwie do konwencjonalnych zamków ortodontycznych umieszczonych na przednich powierzchniach zębów, elementy w aparatach lingwalnych umieszcza się na wewnętrznych, ukrytych powierzchniach, dzięki czemu aparat jest niewidoczny dla otoczenia.

Jakie są zalety aparatów lingwalnych (językowych) – takie, które wyróżniają się na tle aparatów zewnętrznych?
  • Estetyczny – niewidoczny , ukryty za zębami;
  • Prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy jest mniejsze, ponieważ tam, gdzie zamki są przyklejane w aparacie lingwalnym powierzchnia zęba jest łatwiej samooczyszczana śliną i bardziej odporna na próchnicę czy odwapnienia;
  • Lepszy komfort – zamki są indywidulanie projektowane dla konkretnego pacjenta, są płaskie, dzięki czemu pacjent ma zapewnioną wygodę podczas użytkowania.
  • Efektywniejsze i mniej bolesne leczenie – zamki w technice lingwalnej są klejone blisko centrum oporu, oznacza to, że do wywołania określonego przesunięcia potrzebna jest mniejsza siłą niż w technice przedsionkowej, jednocześnie będzie efektywniejsza, będzie szybciej działała i przyniesie mniejszy ból przy przesuwaniu zębów
  • Możliwość zobaczenia na modelu efektu końcowego jeszcze przed założeniem aparatu;
Dla kogo przeznaczony jest aparat lingwalny?

Aparat lingwalny pozawala na dyskretne przeprowadzenie leczenia ortodontycznego i jest idealnym rozwiązaniem dla osób o dużym poczuciu estetyki .

Najczęściej decydują się osoby, które z przyczyn zawodowych nie mogą sobie pozwolić na pokazanie aparatu, dlatego decydują się na ukryte leczenie aparatem lingwalnym.

Kto może być leczony niewidocznym aparatem stałym?

Aparat lingwalny może być stosowany w każdej grupie wiekowej, poczynając od dzieci po dorosłe osoby. W przypadku dzieci warunkiem jest obecność wszystkich zębów stałych.

Czy wszystkie wady zgryzu mogą być leczone aparatem lingwalnym, językowym?

Aparatem lingwalnym (językowym) obecnie można wyleczyć każdą wadę zgryzu.

Czy leczenie aparatem lingwalnym wywołuje ból?

W początkowym okresie leczenia może pojawić się ból zębów, natomiast jest on mniejszy niż w przypadku tradycyjnych aparatów. Dzięki temu, ze łuki stosowane w połączeniu z zamkami lingwalnymi działają słabymi siłami biologicznymi nie przeciążają systemu nerwowo-więzadłowego, a co za tym idzie następuje szybsza adaptacja aparatu.

Czy czas leczenia jest krótszy niż w przypadku tradycyjnych aparatów zewnętrznych?

Czas leczenia jest porównywalny, zdarza się, że przy niektórych wadach przy zastosowaniu techniki lingwalnej osiąga się szybsze efekty .

Czy aparat lingwalny (językowy) jest tak samo skuteczny jak aparat normalny (aparat zewnętrzny)?

Tak, jest tak samo skuteczny, a nawet z uwagi na indywidualizację wszystkich elementów leczenie w końcowej fazie jest dużo lepszej jakości a osiągane efekty znacznie lepsze.

Czy można zastosować lingwalny aparat na górnej szczęce a na dolnej aparat normalny?

Niestety nie ma takiej możliwość. Z uwagi na biomechanikę przesunięć nieco inną w obu technologiach, nie zaleca się łączenie dwóch takich technologii.

Dlaczego aparaty lingwalne – językowe są tak drogie?

Aparaty lingwalne są tak drogie, ponieważ:

  • Zastosowanie techniki lingwalnej wymaga ogromnej wiedzy lekarza ortodonty – ustawicznego kształcenia się za granicą oraz dużo umiejętności manualnych.
  • Do leczenia techniką lingwalną konieczna jest pomoc wyspecjalizowanej pracowni technicznej, w przypadku INCOGNITO i WIN aparat jest indywidualnie robiony dla każdego pacjenta.
  • Cena zależy od rodzaju aparatu; najdroższym aparatem jest INCOGNITO – jest to jeden z najbardziej zaawansowanych systemów aparatów lingwalnych , wartość ceny podnoszą również zamki, które wykonane są ze złota;
  • Na koszt aparatu wpływa również kurs EURO;
Jaki jest koszt aparatu ?

Ceny aparatów lingwalnych w klinice Soldent rozpoczynają się od 4800 pln, cena zależy rodzaju aparatu. Warto również zwrócić uwagę na formę płatności, ponieważ w przypadku opłacenia jednorazowa pełnego kosztu leczenia pacjent w klinice Soldent może otrzymać dodtakowy rabat. Klinika Soldent zachęca do polubienia nas na FB, ponieważ są tam zamieszczane informacje o promocjach i konkursach oraz najnowszych promocjach.

Czy każdy ortodonta może zakładać aparaty lingwalne?

Nie wystarczy ukończyć medycyny, czy specjalizacji z ortodoncji. Ortodonta powinien ukończyć zaawansowane szkolenie w zakresie leczenia system lingwalnym.

Dlaczego tak mało jest klinik, które stosują system lingwalny?

Jest to technika bardzo trudna, wymagająca dużej wiedzy, precyzji, oraz ustawicznego szkolenia się, głównie za granicą.

Jakie są wady aparatu lingwalnego (językowego), w czym może przeszkadzać?

Każdy pacjent indywidualnie adaptuje się do nowych warunków w jamie ustnej, u niektórych pacjentów może pojawić się niewyraźna wymowa – seplenienie, spożywanie posiłków może być utrudnione, język może być kaleczony, natomiast te wszystkie objawy zazwyczaj po 1 -2 tygodniach ustępują. Jest również grupa pacjentów, która w ogóle nie odczuwa dyskomfortu podczas noszenia aparatu lingwalnego.

Jak wygląda leczenie aparatem lingwalnym?

Pierwsza wizyta to konsultacja, gdzie lekarz ortodonta udziela pełnych informacji na temat planowanego leczenia ortodontycznego oraz proponuje możliwości wyboru aparatów. Gdy pacjent zdecyduje się na leczenie aparatem lingwalnym wykonywana jest diagnostyka, w skład, której wchodzą zdjęcia rtg – pantomogram i cefalometria, kolorowe zdjęcia zębów i twarzy oraz wyciski, z których technik wykonuje modele gipsowe (model szczeki pacjenta). Kolejna wizyta to przedstawienie planu leczenia, jeżeli pacjent go zaakceptuje wykonywany jest wycisk szczęk, który wysyłany jest do laboratorium w Niemczech. Tam przy pomocy zaawansowanych technik komputerowych CAD-CAM produkowany jest zindywidualizowany aparat . Następnie trafia on z powrotem do gabinetu ortodontycznego w Polsce, gdzie bez konieczności dopasowywania, jest on montowany na uzębieniu pacjenta.

Jak długo trwa założenie aparatu?

Wizyta trwa około 1-1,5 h. W przypadku aparatu lingwalnego lekarz ortodonta musi więcej czasu poświecić na przygotowanie się do klejenia aparatu lingwalnego.
Jak często odbywają się wizyty kontrolne?

Wizyty kontrolne odbywają się co 4-6 tygodni.

Jaki jest czas oczekiwania na aparat lingwalny (od momentu zrobienia wycisku do założenia aparatu)?

Czas oczekiwania na aparat lingwalny od momentu wysłania wycisków, które wysyłane są w dniu założenia aparatu do powrotu do Polski to około 4 tygodnie. Z uwagi na dużą liczbę zamówień ten czas może ulec wydłużeniu do 6 tyg.

Czy należy się przygotować się do założenia aparatu?

Tak, wymagana jest higiena jamy ustnej oraz wskazane jest mieć wszystkie zdrowe zęby.

Czy na wizytę powinno się przynieść zdjęcia rtg.?

W klinice Soldent wszystkie zdjęcia można wykonać na miejscu.

Czy cena bardziej zależy od marki aparatu czy od wady zgryzu?

Cena aparatu zależy przede wszystkim od marki aparatu. Natomiast proszę pamiętać, że aparaty lingwalne proste nie pasują do każdej wady. Wówczas pacjent będzie miał do wyboru albo zaawansowany system techniki lingwalnej – Incognito lub WIN albo aparat zewnętrzny.

Jak czyści się zęby w przypadku aparatów lingwalnych?

Tak samo jak w przypadku tradycyjnych aparatów.

Czy to prawda, że osoby z aparatem lingwalnym maja problemy z mową?

Ze względu na to, że aparat lingwalny zakładany jest od strony językowej Pacjenci mogą początkowo odczuwać lekki dyskomfort w mówieniu. W jamie ustnej jest mniej miejsca dla języka, dlatego może to spowodować kłopoty z wyraźną wymową. Natomiast proszę się nie martwic, język szybko przystosowuje się do nowych warunków w jamie ustnej i stan mowy powraca do pierwotnego. Duża grupa pacjentów nie ma w ogóle problemów z wymową.

Z drugiej strony to właśnie wada zgryzu może się przyczynić do występowania wady wymowy, dlatego wskazane jest leczenie wad aby poprawić wyrazistość mowy i pomóc w usuwaniu wady wymowy.

Czym różni się aparat lingwalny prosty od Incognito?

W przeciwieństwie do aparatów Incognito aparaty lingwalne leczą tylko proste wady zgryzu. Dopiero na wizycie ortodontycznej pacjent może otrzymać informacje, czy posiadana wada zgryzu może być wyleczona za pomocą aparatu lingwalnego prostego.

Czym rożni się aparat Incognito od Incognito Lite?

Dedykowany jest do niewielkich wad odcinka przedniego przy zachowanym prawidłowym kontakcie zębów bocznych. Podobnie jak w przypadku aparatów lingwalnych prostych, jednakże tu jest o tyle lepszy komfort, gdyż zamki zakładane są tylko na 4 zęby – daje to szybszą adaptację aparatu i lepszy komfort użytkowania.

Czym rożni się aparat Incognito od aparatu WIN?

Jedyną cechą odróżniająca te dwa aparaty jest materiał zamków. Zamki w aparacie WIN są wykonane ze stali i stopu chrom-kobaltu, natomiast w Incognito ze złota.

Dlaczego aparat Incognito jest tak popularny, określany jako: ekskluzywny”?

Aparat Incognito to w pełni zindywidualizowany aparat językowy. Każdy jego element jest niepowtarzalny, wykonany indywidualnie dla konkretnego pacjenta i jego zębów. Zamówionego zamka nie da się nakleić nikomu innemu, tylko konkretnemu pacjentowi, dla którego został zamówiony. Dzięki indywidualizacji aparatu można ustawić zęby w sposób wyjątkowy dla danego pacjenta. Poprawia to estetykę zgryzu. Olbrzymią zaletą jest najniższy dostępny na rynku profil zamków. Oznacza to, ze elementy te są po prostu mniejsze i przez to ułatwiają adaptację aparatu.

Czy aparat WIN także jest produkcji wysokiej jakości?

Tak, system wykonania i leczenia jest taki sam. Jedynym przeciwwskazaniem jest alergia na metale zawarte w aparacie- chrom, kobalt lub nikiel.

Z czego wykonany jest aparat Incognito?

Aparat wykonany jest ze stopu złota,srebra, platyny, miedzi i irydu. Specjalny stop złota wykorzystywany do wytworzenia aparatu jest wyjątkowo wytrzymały, dzięki temu możliwa jest produkcja znacznie mniejszych zamków, zapewniających komfort noszenia aparatu. Natomiast iryd nadaje twardość, dzięki temu zamki nie odkształcają się pod wpływem sił na nie działających.

Z czego wykonany jest aparat WIN?

Zamki w aparacie WIN wykonane są ze stali, natomiast elementy pracujące nad korygowaniem wady zgryzu z chromu i kobaltu.

Który aparat najlepszy jest dla alergików?

Aparat Incognito i Incognito Lite, ponieważ zawierają głównie złoto i w ogóle nie zawierają niklu, głównie odpowiedzialnego za alergie w przypadku metali. Jednakże przed założeniem aparatu należy poinformować swojego lekarza o ewentualnych alergiach.