Komputerowa protetyka

“To co jeszcze kilka lat temu wydawało się odległą przyszłością, dziś w naszym gabinecie jest codzienną praktyką”.

Cerec jest rewolucyjnym systemem komputerowego projektowania i wykonywania najestetyczniejszych pełnoceramicznych koron i mostów, a co bardzo ważne wykonania ich bez konieczności pobierania nieprzyjemnych dla pacjenta wycisków oraz skrócenia całego leczenia do jednej wizyty.Dzięki systemowi Cerec skanujemy wcześniej przygotowane zęby kamerą Omnicam, co umożliwia uzyskanie obrazu pełnego uzębienia w komputerze. Na jego podstawie możemy zaprojektować pełnoceramiczne korony, mosty, inlay, onlay, łączniki i korony na implantach.Na wykonanie w tradycyjny sposób powyższych uzupełnień pracownia protetyczna potrzebowała od kilku do kilkunastu dni.

Dzięki Cerec proces ten możemy skrócić od kilku do kilkunastu minut. Przykładem może być wykonanie pojedynczej korony lub licówki zajmujące pracowni protetycznej ok 5 dni, dziś możemy to samo wykonać w ciągu 30-50 min w gabinecie w zależności od wybranego przez pacjenta materiału.

Dodatkową zaletą komputerowej protetyki jest możliwość zobaczenia na ekranie monitora zaprojektowanej korony oraz uwzględnienie na tym etapie sugestii pacjenta odnośnie kształtu nowych zębów. Jeśli mamy już wykonaną wirtualną koronę lub inną odbudowę protetyczną, która została zaakceptowana przez pacjenta, pozostaje wybrać rodzaj i kolor materiału z którego zostanie wycięta przez frezarkę numeryczną Cerec MCXL. Średni czas wycinania korony to ok 15 min.

Dokładność wykonanych koron sięga 0,2 mikrometrów, co nie jest możliwe do osiągnięcia w tradycyjny sposób. Po wycięciu korona zostaje ostatecznie ucharakteryzowana pod względem kolorystycznym, zostają dodane charakterystyczne cechy koloru i kształtu zębów, następnie możemy ostatecznie cementować ją w ustach pacjenta. Średni czas potrzebny na wykonanie korony to 1,5-2 godziny zamiast 5-7 dni.

MN1_6844

MN1_6782

System CEREC – zrewolucjonizował dziedzinę protetyki.

Zobacz, jak zmieniła się technologia: