Korona na jednej wizycie
Tak, to już jest rzeczywistością. W Polsce od niedawna, w USA już od 25 lat istnieje możliwość wykonywania odbudów zębów przy pomocy komputera.
Technologia o której jeszcze kilka lat temu mogło marzyć wielu dentystów, dzisiaj pomaga nam w codziennej pracy z pacjentem. Wszystko zaczyna się z chęci udoskonalenia znanych i uznanych procedur medycznych. Tradycyjna metoda odbudowy zebów jest znana wiekszości, jak nie wszystkim dentystom w Polsce i na świecie. Jednak z marzeń o mocnych i pięknych wypełnieniach powstał system komputerowych odbudów. Tak jak w metodzie tradycyjnej, tak i tutaj najpierw trzeba opracować, czyli oczyścić ząb z próchnicy i starych wypełnień. Następnie zapada decyzja, podejmowana podczas rozmowy z pacjentem, który wariant wypełnienia wybierzemy, czy tradycyjny, który jest wystarczający do małych ubytków, czy komputerowe, czyli zalecane przy średnich i dużych ubytkach.
Wirtualny model i zaprojektowane korony
Ubytki, które swoim zasięgiem obejmują powierzchnie styczne zęba lub/i sięgają poniżej poziomu dziąsła lub/i są rozległe, mogą być zaopatrywane za pomocą inlaya/onlaya/overlaya. Pojęcia te oznaczają wypełnienie, które wykonywane jest poza jamą ustną pacjenta, w naszym przypadku przez komputer. Odbudowa ta może być wykonana z wielu materialów: kompozyt, ceramika lub metal (np.złota) i kombinacji ww. materiałów (np. zloto+ceramika).
My najczęściej proponujemy system wypełnień ceramicznych. Po opracowaniu zęba, ubytek oraz powierzchnia zęba przeciwstawnego są skanowane za pomocą skanera wewnątrzustnego przypominającego duży długopis. Cała reszta odbywa sie w komputerze. Wirtualny ząb pod dużym powiększeniem jest oglądany i wykorzystany do zaprojektowania odbudowy. Po zaakceptowaniu przez lekarza wszystkich parametrów, frezarka w przeciągu 10-15 minut wycina w bloczku ceramicznym uzupełnienie, które nastepnie jest dostosowywane do zgryzu pacjenta i nadawana jest mu zewnętrzna błyszcząca warstwa. Całość prac trwa 1-2 godziny. Postęp w wykonywaniu tego typu prac jest ogromny, metoda tradycyjna zajęłaby 3-5 dni.
Czy inlaye są nam potrzebne?
Odpowiedź brzmi tak. Są trwalszym i często bardziej estetycznym sposobem odbudowy ubytków. Tradycyjne wypełnienia po kilku latach trąca swoją pierwotną szczelność i powstaje mikroprzeciek, który prowadzi do sytuacji w której musimy wymienić wypełnienie. Przy inlayach występuje to znacznie rzadziej. Biorąc wszystkie za i przeciw możemy szczerze polecić ten rodzaj odbudowania ubytków swoim pacjentom, nie martwiąc sie o konieczność ingerencji ponownej w ten ząb przez naprawdę bardzo długi czas.
Obecnie dzięki wprowadzeniu najnowszego systemu oprogramowania Cerec 4.0 możliwe jest wykonanie coraz bardziej złożonych prac protetycznych w czasie jednej wizyty.
Zalety korony wykonywanej metodą komputerową
- skrócenie czasu leczenia do jednej wizyty;
- brak tymczasowych koron lub mostów;
- brak nieprzyjemnych wycisków;
- dużo większa dokładność pracy;
- wysoka estetyka;
- możliwość wizualizacji wykonywanych koron i mostów;
- brak nieestetycznego metalu;
Więcej informacji na stronie internetowej www.cerekomaniacy.pl