Zabiegi w znieczuleniu

Zastosowanie   znieczulenia komputerowego  QuickSleeper

 

Dbając o komfort psychiczny pacjenta oraz o jego strach przed samym znieczuleniem klinika Soldent oferuje najnowocześniejszy i wyjątkowy system umożliwiający bezbolesne i skuteczne znieczulenie bez efektów ubocznych.

Zastosowanie znieczulenia QuickSleeper znaczącą eliminuje ból u pacjenta a czas wykonania znieczulenia jest bardzo krótki – wynosi ok. 2,5 min. Cechą odróżniającą nowoczesny system znieczulenia od tradycyjnego jest przede wszystkim to, iż nie powoduje znieczulenia policzków i warg, co jest bardzo komfortowe dla pacjenta. QuickSleeper S4, produkt firmy Dental Hi Tec to najnowszy opatentowany system znieczuleń sterowany mikroprocesowo. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie wszystkich technik i rodzajów znieczuleń z niespotykaną precyzją i komfortem dla pacjenta. Nawet w przypadku znieczulenia nasiękowego czy śródwięzadłowego mamy do dyspozycji elektroniczną iniekcję, uchwyt długopisowy i sterowanie nożne. Znieczulenie wykonywane jest za pomocą cieniutkiej igły ruchami rotacyjnymi a jej praca jest sterowana przez komputer. Jest ono bardziej skuteczne a pacjent nie odczuwa odrętwienia, który przy standardowym znieczuleniu utrzymuje się przez ok. 1h.

Więcej o znieczuleniu miejscowym: kliknij tutaj

Zastosowanie   znieczulenia ogólnego w stomatologii.

 

Dzisiaj postęp medycyny i farmakologii umożliwia wykonanie zabiegu stomatologicznego bez bólu i strachu. Czasem wystarczy zastosowanie tylko znieczulenia miejscowego, ale wciąż jest grupa pacjentów, której leczenie zębów kojarzy się z nieprzyjemnymi doznaniami. Szacuje się, że bardzo dużo pacjentów cierpi na dentofobię, czy silny i uporczywy lęk przed dentystą. Jest to rodzaj paraliżującego strachu, który bardzo utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia wizytę w gabinecie stomatologicznym. Już sama myśl o dentyście wywołuje strach, lęk i niechęć do podjęcia działania w celu umówienia się na kontrolę lub zabieg dentystyczny. Niestety, zaniedbując profilaktykę doprowadzamy często do tak zaawansowanych stanów zapalnych, że trudno zupełnie wyeliminować ból podczas leczenia. Obecnie, stomatologia wychodzi jednak naprzeciw takim osobom, a stomatolodzy starają się zapewnić pacjentom maksymalny komfort dla wszystkich zabiegów, jakie wykonują.

Klinika Soldent w zależności od rodzaju leczenia i potrzeb z nim związanych, a także od wieku pacjenta i jego stanu zdrowia możne zaproponować następujące metody znieczulenia:

Sedacja

 

to metoda polegająca na uspokojeniu pacjenta za pomocą podania wyspecjalizowanych środków farmakologicznych. Uspokojenie to następuje bez wyłączania świadomości lub z tylko częściowym jej wyłączeniem. Przez sedację obniża się aktywność ośrodkowego układu nerwowego, dzięki czemu zmniejsza się napięcie organizmu i odczuwalny niepokój. Sedacja jest stosowana w celu ułatwienia wykonania różnego rodzaju procedur medycznych. Podczas zabiegu sedacji pacjent poddawany jest kompleksowemu leczeniu obejmującemu nie tylko leczenie chirurgiczne czy implantologiczne, ale również leczenie zachowawcze, endodontyczne czy protetyczne. W tej metodzie przez cały czas trwania zabiegu stomatologicznego podaje się, zwykle krótko działające leki dożylnie – sedacja dożylna, jest wykonywana przez lekarza anestezjologa, a pacjent cały czas jest monitorowany. Sedacja zapewnia osiągnięcie stanu, w którym poza uspokojeniem pacjenta, osiągnięciem komfortu psychicznego uzyskuje się leczenie bez bólu przy zachowaniu świadomości.

Wyraźne objawy działania leków ustępują zaraz po zakończeniu sedacji. Pacjent może opuścić gabinet do 30 minut po zakończeniu zabiegu pod opieką osoby dorosłej. Śladowe działanie leków używanych w czasie sedacji może utrzymywać się do 24 godzin po zabiegu.

W przypadku, gdy pacjent odmawia współpracy z lekarzem konieczne jest znieczulenie ogólne – narkoza.

Znieczulenie ogólne – narkoza

 

Zabieg znieczulenia ogólnego wskazany jest przede wszystkim dzieciom niewyrażającymi zgody na leczenie, osobom upośledzonym oraz osobom o bardzo wysokim poziomie lęku uniemożliwiającym nawet wejście do gabinetu stomatologicznego.

Narkoza wyłącza świadomość pacjenta, a co za tym idzie odczuwanie bólu. Pacjent podczas znieczulenia ogólnego jest w stanie uśpienia. Leki wprowadzające pacjenta w narkozę podawane są dożylnie przez lekarza anestezjologa. Długość narkozy zależy od rodzaju przeprowadzanego zabiegu. Istnieje kilka chorób, które wykluczają możliwość zastosowania u pacjenta znieczulenia ogólnego. Zaliczamy do nich choroby serca i układu krążenia, choroby nerek, choroby układu oddechowego a także cukrzycę.

Postępowanie przed zabiegiem

 

ffff

Przed przystąpieniem do zabiegu, w celu zachowania pełnego bezpieczeństwa należy dostosować się do poniższych zaleceń:

  • na kilka godzin (5-6) przed planowanym zabiegiem nie wolno nic jeść ani pić;
  • zakazane jest palenie papierosów;
  • dopuszczalne jest picie tylko napoi niegazowanych i herbaty;
  • nie stosować makijażu, zdjąć biżuterię i wszelkie inne ozdoby oraz założyć wygodne nieuciskające ubranie;
  • przed samym zabiegiem należy usunąć protezy zębowe, ruchome aparaty ortodontyczne, szkła kontaktowe;
  • przynajmniej przez 24 godziny od zabiegu należy unikać picia alkoholu, prowadzenia pojazdów, obsługi urządzeń mechanicznych;
  • pacjent po zabiegu w znieczuleniu powinien pozostawać pod opieką dorosłej przez 24 godziny;

 

 

Pacjentowi należy zapewnić bezpieczny transport do domu, najlepiej z osobą towarzyszącą;