Stomatologia dziecięca

Leczenie dzieci

Stomatologia dziecięca (inaczej pedodoncja) – zajmuje się leczeniem zachowawczym dzieci w okresie rozwojowym, między innymi:

O piękny uśmiech dziecka trzeba zadbać już od najmłodszych lat

Rodzicie powinni dbać o higienę jamy ustnej dziecka już od pierwszych dni po porodzie. Na początku niemowlakowi przecieramy jamę ustną gazą lub lnianą czystą ściereczką zamoczoną w naparze z rumianku lub w przegotowanej zimnej wodzie. Gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne, należy myć je małą, miękką szczoteczką bez pasty. Pastę wprowadza się dopiero, gdy dziecko nauczy się płukać usta.

Pierwsza wizyta u stomatologa

Niezwykle ważne są także kontrolne wizyty u stomatologa. Pierwsza, powinna się odbyć po pierwszych urodzinach i potem co pół roku. Dzięki regularnym kontrolom, możliwe jest szybkie wychwycenie nieprawidłowości i zastosowanie leczenia.

stom-dziec-2

Nie bagatelizujemy objawów

Gdy zauważymy pierwsze ślady próchnicy, nie wolno ich bagatelizować, ponieważ przedwczesna utrata zębów mlecznych może doprowadzić do powstania wad zgryzu. Gdy dziecku szybko wypadną mleczne zęby, również należy udać się do dentysty. Lekarz zakłada w pustym miejscu utrzymywacz przestrzeni, a przy większej utracie zębów wykonuje protezę zębową.

Wizyta Twojego dziecka w klinice Soldent

Wizyta u dentysty to prawdziwe wyzwanie dla dziecka i rodziców? W klinice Soldent każdy stomatolog dla dzieci w trosce o komfort maluchów stosuje ciekawe rozwiązania mające na celu jak najlepszą adaptację dziecka do gabinetu stomatologicznego.

Dziecko zawsze znajdzie się pod troskliwą opieką stomatologa, a ciepła atmosfera stworzona w gabinecie sprawi, że mały pacjent poczuje się bezpiecznie.

Pierwsza wizyta u stomatologa to wizyta zapoznawcza, która służy zaprzyjaźnieniu się maluchom z gabinetem stomatologicznym oraz z personelem medycznym. Najczęściej lekarz stomatolog w formie zabawy opowiada jak będzie wyglądała pierwsza wizyta.

Leczenie bez bólu

W sytuacji tzw. “trudnych przypadków” możemy zaproponować leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym. Dzięki temu lekarz może przeprowadzić każde, nawet najtrudniejsze leczenie.

Zabiegi stomatologiczne dla dzieci

stom-dziec-3

Najpierw profilaktyka:

  • regularne kontrole stomatologiczne;
  • nauka prawidłowej higieny jamy ustnej najmłodszych i kształtowania właściwych nawyków higienicznych i żywieniowych;
  • profilaktyki próchnicy zębów stałych i mlecznych, w tym lakierowania i lakowania;

Lakierowanie – forma profilaktyki przeciwko próchnicy. Wzmacnia zęby mleczne i zapewnia dodatkową ochronę przed chorobą. Lakierowanie zębów, polega na pokryciu wszystkich powierzchni lakierem fluorowym, po uprzednim ich umyciu. W przypadku zębów bez próchnicy zabieg ten wykonuje się przynajmniej 2 razy w roku.

Lakowanie – polega na wypełnianiu bruzd zębów trzonowych (mlecznych i stałych) i przedtrzonowych specjalną substancją zwaną lakiem szczelinowym. Zalakowaniu mogą być poddane tylko zęby zdrowe bez próchnicy lub z przebarwieniem bruzd. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i nie trwa dłużej niż kilka minut dla jednego zęba.

Lapisowanie – stosuje się w przypadku, gdy dziecko ma niewielką próchnicę lub jest bardzo małe i nie potrafi współpracować z lekarzem. W ten sposób powstrzymuje się postęp choroby przez impregnowanie zęba związkami chemicznymi. Lapisowanie zatrzymuje próchnicę. Zabieg trzeba powtarzać przy każdej wizycie. Jeśli Twoje dziecko będzie starsze, ząb będzie można oczyścić i zaplombować.

Leczenie:

  • leczenie próchnicy zębów mlecznych i stałych;
  • leczenia stanów pourazowych zębów mlecznych i stałych;
  • leczenie endodontyczne zębów mlecznych i stałych;
  • leczenie endodontyczne zębów stałych z niezakończonym rozwojem korzeni;
  • diagnozowanie wad zgryzu;
  • ekstrakcja zębów mlecznych;

stom-dziec-1