Implanty zębowe

Czym jest implant zębowy?

Ząb naturalny jest zbudowany z korony oraz z korzenia, którego zadaniem jest utrzymanie zęba w kościach szczęki czy żuchwy. Implanty zębowe, czyli wszczepy, są odpowiednikiem naturalnego korzenia zęba. Zatem w potocznym rozumieniu są one protezami zębowymi o specyficznych cechach. Implant zębowy to sztuczny korzeń zęba, który swoim kształtem przypomina niewielką śrubę, do której montuje się porcelanową nadbudowę (koronę) doskonale naśladującą naturalną koronę zęba.

korona implantu z tytanuTytan – materiał wytrzymały i biozgodny

Do wykonania implantu najczęściej wykorzystywany jest tytan, który znajduje zastosowanie w medycynie od wielu lat, ponieważ jest materiałem biozgodnym, czyli niepowodującym reakcji alergicznych. Implanty mogą być również wykonane z cyrkonu, tu jednak warto mieć na uwadze kruchość tego materiału.

W trakcie wykonywania zabiegu implant stomatologiczny zostaje wkręcony do szczęki albo żuchwy, a potem ma miejsce zjawisko osteointegracji polegające na wytworzeniu się zrostu między tkanką kostną oraz powierzchnią wszczepu. Dokładne wkomponowanie się implantu w uzębienie cechuje się trwałością oraz daje użytkownikowi poczucie komfortu. Osoba, która zdecyduje się na implanty zębowe, może zapomnieć o problemach dręczących posiadaczy tradycyjnych protez zębowych. Prace protetyczne osadzone na implantach są niezwykle trwałe, a sam implant otrzymuje dożywotnią gwarancję. Ponadto wszczep niweluje niebezpieczeństwo bezpowrotnego zaniku kości, które pojawia się po usunięciu zębów, a także sprawia, że naturalne zęby sąsiadujące z implantem nie ulegają zniszczeniu.

budowa implantu zębowegoImplanty stomatologiczne – budowa

Rozmiar implantu zależy od wielu czynników. Dobierane są one indywidualnie dla każdego pacjenta, dlatego ich długość może być różna, od 6 do 19 mm, podobnie jak szerokość, która może wynosić od 3 do 7 mm.

Każdy implant zębowy zbudowany jest z trzech elementów, które muszą do siebie idealnie pasować. Są to:

 • wkręcana w kość szczęki tytanowa śruba, którą stomatolodzy określają mianem filara albo wszczepu;
 • łącznik, czyli niewielki, wykonany z tytanu bądź z cyrkonu element, który jest przymocowany z jednej strony do tytanowej śruby, z drugiej do korony protetycznej; jego rolą jest zapewnienie całej konstrukcji wytrzymałości i stabilności;
 • korona protetyczna, która jednocześnie stanowi jedyną dostrzegalną część implantu, a swoim kształtem i kolorem doskonale imituje naturalne uzębienie pacjenta.

Zestaw złożony z filara, łącznika i korony stanowi funkcjonalną całość będącą odpowiednikiem naturalnego zęba.

Implanty – sprawdzone rozwiązania

W klinice Soldent stosowane są dwa najbardziej renomowane systemy implantologiczne na świecie, które dają dożywotnią gwarancję na swoje produkty:

 • szwedzkie implanty Astra Tech – w wersji Osseospeed TX, przeznaczonej do natychmiastowego umieszczenia po ekstrakcji zęba, oraz Profile TX o indywidualnie wyprofilowanym kształcie dla uzyskania najlepszych walorów estetycznych;
 • szwajcarskie implanty Straumann, które dzięki swej aktywnej i hydroskopijnej powierzchni znacznie skracają czas gojenia implantu (do 4 tygodni).

 

Kiedy stosowane są implanty zębowe

Obecnie za najbardziej fizjologiczne formy leczenia braków zębowych uważa się metody implantoprotetyczne. Leczenie implantologiczne ma na celu przywrócenie pacjentowi brakującego zęba albo zębów w zakresie funkcji, estetyki i artykulacji, służy również zapewnieniu ogólnego dobrego samopoczucia.

Implanty na ubytki pojedyncze, mnogie i bezzębie łuków zębowych

Implanty zębowe to skuteczne rozwiązanie dla osób, które straciły jeden lub kilka zębów, a także w przypadku utraty całego uzębienia. Warto mieć na uwadze, iż metoda ta nie tylko naśladuje naturę, ale jednocześnie zapewnia odzyskanie korzenia zęba oraz jego korony charakteryzujących się znacznie większą trwałością niż tradycyjne uzupełnienia. Zabieg wszczepienia implantu jest prosty i polega na wkręceniu wszczepu w kość szczęki oraz umieszczeniu na nim tymczasowego łącznika i korony. Kiedy implant zrośnie się z kością, nakłada się stały łącznik i porcelanową koronę, która kształtem i kolorem dopasowana jest do pozostałych zębów. Analogicznie przebiega odtwarzanie 2 czy 3 zębów.

Leczenie implantologiczne doskonale sprawdza się także w przypadku odbudowy wielu ubytków. Wówczas można zdecydować się na odbudowę uzębienia przy pomocy mostu mocowanego na implantach albo na wszczepienie kilku implantów w miejsce wszystkich brakujących zębów.

Implanty – uniwersalne rozwiązanie dla każdego

Implanty zębowe to rozwiązanie dla wszystkich. Zabiegowi może poddać się każda dorosła osoba ciesząca się dobrym stanem zdrowia i nieposiadająca przeciwwskazań medycznych do wszczepienia implantu. Wskazaniem do zabiegu są wszystkie przypadki braku uzębienia – zarówno ubytki pojedyncze, jak i mnogie, a nawet bezzębie obu łuków zębowych. Implanty zębowe są również doskonałym rozwiązaniem dla tych osób, które nie tolerują protez konwencjonalnych.

 

Rodzaje implantów zębowych

Implanty zębowe pozwalają na uzupełnienie zarówno pojedynczych, jak też mnogich braków w uzębieniu, zdecydowanie poprawiając jakość życia. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz uwarunkowań anatomicznych każdego Pacjenta stosuje się różne rodzaje implantów. Przy doborze lekarz stomatolog bierze pod uwagę kształt kości, jej ilość i odległość między zębami, które sąsiadują z luką po utraconym zębie.

Wyróżnia się między innymi:

 • wszczepy cylindryczne – najczęściej używane implanty tytanowe, posiadające kształt walca lub śruby oraz dużą trwałość;
 • wszczepy ceramiczne – implanty najnowszej generacji wykonane z tlenku cyrkonu; są stabilne, mają wysoką biozgodność oraz charakteryzują się odpornością na korozję, zmiany temperatury w jamie ustnej oraz na działanie kwaśnych substancji;
 • wszczepy podokostnoweimplanty umieszczane pod okostną, między kością a dziąsłem, tworzące pewnego rodzaju sieć; są one podporą dla protez albo stanowią wzmocnienie dla rozchwianych zębów;
 • wszczepy śródkostne – wprowadzane chirurgicznie do kości szczęki;
 • wszczepy endodontyczne – instalowane w zdrowe zęby, znajdują zastosowanie w przypadku konieczności stabilizacji albo wydłużenia korzenia poluzowanego zęba.

Wszczepianie implantu – w ilu fazach?

Implanty dzielone są także ze względu na fazowość zabiegu, czyli ilość faz, z jakich składa się cały proces wszczepiania implantu. Implanty jednofazowe są doskonałym rozwiązaniem, kiedy ubytek dotyczy przednich zębów. Zabieg polega na wszczepieniu w tkankę kostną implantu i założeniu od razu sztucznej korony zęba. Wszczepianie implantów dwufazowych jest bardziej skomplikowane i polega na wszczepieniu samego implantu, a dopiero po wygojeniu się rany założeniu korony zęba.

Różne struktury i wielkości

Sztuczne korzenie, czyli wszczepy, mogą występować w różnych kształtach, a więc śruby, spirali czy cylindrów. Implanty zębowe można podzielić także z uwagi na rozmiar struktur. Zazwyczaj mają one około 3,5 do 4,2 mm średnicy, ale mogą być również większe. Wybór odpowiedniego implantu stomatologicznego jest uzależniony od okolicy, w której ząb ma zostać odtworzony.

 

Zalety implantów zębów

Implanty zębowe w leczeniu braku jednego i kilku zębów mają więcej zalet niż klasyczne protezy oraz mostki, dzięki czemu ta metoda uzupełnienia uzębienia nieustannie zyskuje na popularności. Przede wszystkim wszczepy zapobiegają resorpcji, czyli zanikowi kości, co ma miejsce w przypadku utraty zębów. Utrata nawet jednego zęba może powodować nieodwracalne zmiany i prowadzić nie tylko do zaniku kości, lecz także do rozsuwania się lub pochylania pozostałych zębów.

Komfort i estetyka

Implanty stomatologiczne pozwalają na uzupełnienie nie tylko pojedynczych ubytków, lecz również wszystkich zębów, zależnie od potrzeb pacjenta. Są także praktycznie niewidoczne pod linią dziąsła, natomiast osadzone na nich korony doskonale imitują naturalne uzębienie.

Pacjenci, którzy zdecydowali się na implanty zębowe, potwierdzają nie tylko większy komfort przeżuwania, ale także estetykę nowego uzębienia, co w efekcie powoduje wzrost pewności siebie i poprawę samopoczucia.

Implanty – trwałe i obojętne dla innych zębów

Kolejną zaletą jest wyjątkowa wytrzymałość – implanty zębowe mogą służyć swoim właścicielom nawet kilkadziesiąt lat. Chociaż korona zęba może ulec ułamaniu, na przykład na skutek urazu, sam wszczep ma bardzo wysoką trwałość. Implanty nie wywierają żadnego wpływu na inne zęby, podczas gdy w tradycyjnych metodach często trzeba opiłować sąsiednie, by zamocować mosty. Odbudowa uzębienia na implantach nie wymaga szlifowania i w żaden sposób nie wpływa na zęby sąsiadujące z uzupełnianymi.

Warto tu również wspomnieć o braku komplikacji w użytkowaniu implantów. Są one nieodczuwalne dla Pacjenta i nie wymagają żadnych napraw, ponieważ stają się integralną częścią ciała.

Pewna inwestycja na wiele lat

Chociaż zastosowanie implantów zębowych wiąże się ze sporym wydatkiem oraz dość długim czasem leczenia wynikającym z konieczności zrośnięcia się wszczepu z kością, stanowi jednocześnie jednorazową inwestycję przynoszącą wymierne korzyści na całe życie. Poza tym implantów nie trzeba poddawać jakimkolwiek przeglądom albo okresowej kontroli, zaś inne metody uzupełniania braków w uzębieniu wymagają stałych poprawek, a czasami także leczenia od początku.

 

Przeciwwskazania dla wstawienia implantów

Przeciwwskazania, które dotyczą wszczepiania implantu zębowego, można podzielić na trzy grupy, a mianowicie:

 • miejscowe,
 • ogólne bezwzględne,
 • ogólne względne.

Przeciwwskazania miejscowe

Dotyczą jamy ustnej, a zatem są niezależne od pacjenta. Należą do nich między innymi: zbyt małe rozmiary wyrostka zębodołowego niewystarczające do umieszczenia implantów zębowych, zbyt mało miejsca pomiędzy zębami sąsiednimi, a także pomiędzy zębami górnymi oraz dolnymi, a także nieprawidłowa błona śluzowa istniejąca w miejscu przyszłej implantacji.

Przeciwwskazania bezwzględne

Zaliczają się do nich przede wszystkim niektóre choroby. Należy wymienić tu zwłaszcza cukrzycę, która wiąże się z różnymi powikłaniami ogólnoustrojowymi i może prowadzić do zaburzeń procesu gojenia ran. Inne choroby wyniszczające organizm, jak AIDS czy choroba nowotworowa, a także alkoholizm oraz uzależnienie od narkotyków – również stanowią przeciwwskazanie do tego rodzaju zabiegu. W przypadku choroby alkoholowej ma miejsce większe ryzyko wystąpienia krwotoku okołozabiegowego, spowodowane nieprawidłowościami w krzepnięciu krwi.

Wszczepienie implantów nie może również zostać przeprowadzone u kobiet w ciąży i pacjentów poniżej 16. roku życia, u których nie został w pełni zakończony rozwój kości twarzoczaszki. Przeciwwskazaniem są również niekorzystne warunki anatomiczne szczęki, a także przebyta w przeszłości radioterapia okolicy twarzoczaszki.

Natomiast na zagrożenie powikłaniami narażone są osoby w wieku starszym (powyżej 65. roku życia), jednak podeszły wiek nie stanowi przeciwwskazania dla implantoterapii.

Przeciwwskazania ogólne względne

Należą do nich alergiechoroby układu krążenia, zaawansowana parodontoza oraz stany zapalne przyzębia i błony śluzowej, choroby nerek i układu oddechowego, a także schorzenia endokrynologiczne oraz choroby reumatyczne.

Także nałogowi palacze tytoniu muszą liczyć się z ryzykiem powikłań po wszczepieniu implantów zębowych, ponieważ tytoń utrudnia gojenie ran poprzez zmniejszenie unaczynienia. Palenie stanowi jeden z czołowych czynników ryzyka, jakie wpływają na wskaźnik niepowodzeń implantacji.

 

Jak wygląda zabieg wstawienia implantu

Zanim lekarz stomatolog zdecyduje się na wszczepienie implantu, przeprowadza z Pacjentem wywiad medyczny, zleca także wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych, których wyniki będą miały wpływ na dalszy przebieg leczenia.

Do powyższych badań zalicza się:

 • morfologia krwi z rozmazem;
 • OB;
 • czas krwawienia i krzepnięcia;
 • cukier;
 • HbS;
 • HIV;
 • hormony TSH, T3, T4;
 • poziom witaminy D3;
 • wapń, sód, potas w surowicy.

Dodatkowym wymogiem jest uzyskanie zgody internisty prowadzącego pacjenta na wszczepienie implantu zębowego.

Badania stanu uzębienia, szczęki i żuchwy

Lekarz stomatolog przeprowadza badania klinicznesprawdza stan uzębienia, występowanie próchnicy, grubość, barwę oraz ruchomość błony śluzowej, grubość, szerokość wyrostka zębodołowego, a także ubytki kości i stan przyzębia. Lekarz zleca również wykonanie badania radiologicznego, czyli pantomogramu, który pozwala na dokonanie pełniejszej oceny warunków kostnych Pacjenta.

Celem zapewnienia jak najlepszej diagnostyki wykonywana jest również tomografia komputerowa 3D, dzięki której lekarz może dokładnie zaplanować zabieg. Takie planowanie jest możliwe dzięki specjalistycznym programom komputerowym, które pozwalają przeprowadzić zabieg wirtualnie, a potem są niezastąpioną pomocą podczas rzeczywistego zabiegu wszczepiania implantu zębowego.

Informacje uzyskane podczas tomografii komputerowej pozwalają określić z najwyższą dokładnością, jaką długość i szerokość winien posiadać implant, ponieważ lekarz ma w pełni zobrazowane pole operacyjne. Za pomocą tomografu ocenia się także stan kości, a zatem gęstość, obecność zmian chorobowych, stopień jej zaniku, wysokość wyrostka zębodołowego w miejscu planowanej implantacji we wszystkich wymiarach, stan zębów, grubość błony śluzowej, położenie i rozmiary zatok szczękowych, przebieg nerwu zębodołowego dolnego, położenie otworów bródkowych oraz odległość do dna jamy nosowej.

Jak przebiega zabieg wszczepienia implantu?

Wprowadzenie jednego albo kilku implantów w dobrze ukształtowaną kość jest zabiegiem mało inwazyjnym, który jest wykonywany z zastosowaniem specjalnej techniki chirurgicznej, jaką stanowi nowoczesny system ultradźwiękowy piezosurgery. Dzięki niemu Pacjent nie doświadcza żadnych przykrych wrażeń ani podczas zabiegu, ani po nim.

wszczepianie implantu

Przeprowadzane są zależne od indywidualnych warunków dwa rodzaje implantacji, do których należą:

 • zwykła, która ma miejsce, gdy implant jest wprowadzany w miejsce uprzednio usuniętego zęba;
 • natychmiastowa, która wiąże się z koniecznością ekstrakcji i w trakcie tego samego zabiegu umieszczenia implantu zębowego; dzięki temu zmniejsza się liczbę zabiegów oraz wykorzystuje naturalny potencjał do zagojenia rany, jaki ma zębodół po usunięciu zęba, co pozwala na szybsze zrośnięcie się wszczepu.

Kolejnym krokiem jest zszycie dziąsła. Po zabiegu szwy są usuwane po upływie 7–14 dni.

Proces gojenia się tkanki kostnej nosi miano osteointegracji i rozpoczyna się bezpośrednio po wszczepieniu implantu. Jest uwarunkowany indywidualnie i może trwać od kilku do nawet kilkunastu tygodni, zależy również od ilości oraz jakości tkanki kostnej otaczającej implant, a także od samego implantu. W przypadku implantów Osseospeed firmy Astra Tech wynosi on od 1,5–3 miesięcy, zaś z wykorzystaniem implantów szwajcarskiej firmy Staumann z hydroskopijną powierzchnią SLActive trwa on tylko ok. 4 tygodni.

Nie należy się bać, iż w czasie, kiedy wszczep będzie się goił, miejsce przyszłej korony pozostanie puste. Do zakończenia procesu gojenia Pacjent otrzymuje tymczasowe uzupełnienie protetyczne, co zapewnia mu komfort psychiczny i umożliwia normalne funkcjonowanie. Po wygojeniu implantu następuje jego odsłonięcie poprzez nacięcie znajdującej się nad wszczepem błony śluzowej. Lekarz w tym miejscu umieszcza w implancie śrubę gojącą, na której spoczywa odpowiedzialność za wygojenie się błony śluzowej w bezpośrednim sąsiedztwie implantu i właściwe modelowanie kształtu dziąsła pod koronę protetyczną. Zabieg ten pozwala uzyskać efekt analogiczny do naturalnych warunków.

Ostatnim etapem jest praca protetyczna, którą lekarz może przeprowadzić po upływie około 2 tygodni od wkręcenia śruby gojącej. Wówczas wykonywana jest korona zęba, most bądź proteza, która będzie przymocowana do implantu. Ten etap nie zamyka się w jednej wizycie, zazwyczaj konieczne jest odwiedzenie gabinetu stomatologicznego podczas 3 lub 4 wizyt w ciągu 2–3 tygodni. Przy zastosowaniu nowoczesnego sprzętu komputerowego możliwe jest jednak skrócenie tego czasu i zamknięcie całego leczenia w ciągu jednej, najwyżej dwóch wizyt w gabinecie protetycznym. Wykonana korona zęba przytwierdzona jest do łącznika i doskonale imituje prawdziwy ząb.

korona implantu

 

Cennik implantów zębowych

Klinika Estetycznej Ortodoncji i Implantologii Soldent to nowoczesna i doskonale wyposażona klinika stomatologiczna zajmująca się kompleksowym leczeniem problemów jamy ustnej. Naszym Pacjentom proponujemy jedynie najwyższej jakości materiały, stosujemy nowoczesne techniki zabiegowe, doradzamy i dzielimy się wiedzą oraz doświadczeniem.

W gabinecie zabiegi wszczepiania implantów zębowych wykonuje specjalista implantolog z wieloletnim doświadczeniem w zabiegach rekonstrukcyjnych, dzięki czemu możemy Państwu zaoferować leczenie implantologiczne nawet w bardzo trudnych przypadkach. Jako nieliczni wykonujemy na implantach korony i mosty w technologii CEREC CAD/CAM, będącej najnowszą, komputerową techniką projektowania uśmiechu.

Nasi specjaliści nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje, biorąc udział w wielu szkoleniach i sympozjach organizowanych nie tylko w Polsce, ale także za granicą, a dzięki temu dysponują aktualną wiedzą dotyczącą stomatologii i protetyki.

Do każdego Pacjenta podchodzimy w sposób indywidualny, dbając o komfort podczas wizyt i budując poczucie bezpieczeństwa. Zależy nam na Państwa zadowoleniu, a dzięki naszym usługom Pacjenci mogą cieszyć się nie tylko zdrowymi zębami, ale także pięknym, promiennym uśmiechem.

Ponieważ każdy Pacjent jest unikalny, nasze ceny są zawsze dokładnie kalkulowane z uwzględnieniem czasu leczenia, kosztów zastosowanych materiałów, a także usług naszego laboratorium.

Orientacyjny cennik Kliniki Soldent związany z zabiegami wszczepienia implantów zębowych.

 

Implanty Cena
Umieszczenie implantu 2800 zł
Korona na implancie (+cena łącznika) od 1800 zł
Podniesienie zatoki szczękowej 2000 zł
RTG Cena
Pantomogram 100 zł
Tomograf komputerowy 250 zł