Aparat tradycyjny jest standardową wersją stałego aparatu ortodontycznego. Składa się z metalowych tub, czyli specjalnych elementów zakładanych na zęby trzonowe i zamków – małych metalowych kosteczek przyklejanych do wszystkich zębów.
Wszystkie te elementy przyklejane są na stałe, czyli na cały okres leczenia ortodontycznego.
Aparat ortodontyczny tradycyjny przez cały czas pozostaje na swoim miejscu – nie występują przerwy w jego noszeniu.
Tradycyjny aparat ortodontyczny jest zwykle zalecany w przypadku pewnych problemów natury ortodontycznej. Wśród nich wymienia się duże przesunięcia zębów, poważne problemy ze zgryzem lub występowanie specyficznego nachylenia uzębienia. Aparat tradycyjny stosowany jest również w przypadku tych pacjentów, którzy wymagają korekcji położenia większej liczby zębów.
Zamki wykonane są z różnych materiałów mniej lub bardziej przeziernych, co daje efekt zmniejszenia widoczności.
Jest standardową wersją stałego aparatu ortodontycznego. To najbardziej budżetowa wersja leczenia.
Pierwszym krokiem przed założeniem aparatu tradycyjnego jest wizyta u specjalisty. Z uwagą i dokładnością sprawdzimy aktualny stan uzębienia, wypełnimy ubytki, a także przeprowadzimy staranne oczyszczanie.
Ważnym etapem jest również zlecenie przez ortodontę wykonania zdjęć rentgenowskich, pozwalających na ocenę stanu uzębienia pacjenta.
Pacjenci podejmujący decyzję o założeniu tradycyjnego aparatu ortodontycznego powinni mieć świadomość, że pielęgnacja jamy ustnej będzie wymagała poświęcenia większej uwagi, ponieważ na urządzeniu mogą osadzać się resztki jedzenia. Dlatego niezwykle istotne jest czyszczenie zębów po każdym posiłku przy użyciu zarówno klasycznej szczoteczki, jak i specjalistycznej, umożliwiającej dotarcie do trudno dostępnych miejsc.
Ponadto przestrzenie pomiędzy zębami należy oczyszczać przy zastosowaniu nici dentystycznych, by zachować zdrowie i higienę jamy ustnej.
Przede wszystkim nie należy obawiać się, że założenie aparatu tradycyjnego wiąże się z koniecznością jedzenia samych zup czy drobno zmielonych produktów. W pierwsze dni po założeniu urządzenia pacjent może odczuwać dyskomfort, dlatego w tym okresie warto postawić na pożywienie płynne, miękkie, łatwe do pogryzienia oraz przełknięcia.
Natomiast z czasem, po przyzwyczajeniu się do aparatu, można zacząć wprowadzać do swojej diety inne pokarmy, takie jak naleśniki, nabiał, miękkie owoce, jajka, pieczywo, ciasta, a także wiele innych.
ul. Bagno 2 / LU 7 (wejście E), Warszawa
CENTRUM ESTETYCZNEJ
ORTODONCJI I IMPLANTOLOGII
Rejestracja
22 620 10 30
soldent@soldent.pl
Godziny otwarcia: Poniedziałek – Piątek: 9:00-20:00 Sobota: 9:00-15:00
Adres: ul. Bagno 2 / LU 7 (wejście E) 00-112 Warszawa