Czym jest obliteracja zęba?

Obliteracja zęba to termin medyczny odnoszący się do stanu, w którym wnętrze kanału korzeniowego zęba zostaje wypełnione tkanką kostną lub innymi twardymi substancjami, histologicznie przypominających kość lub cement korzeniowy. To schorzenie może mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej i wymaga odpowiedniego zrozumienia oraz leczenia.

Skontaktuj się z nami!

Udrażnianie i odnajdywanie kanałów

W normalnych warunkach, kanał korzeniowy zęba zawiera miazgę, czyli tkankę miękką i naczyniową, która łączy ząb z organizmem, odżywia twarde tkanki zęba i jest kluczowa w przenoszeniu informacji o bodźcach z zęba do mózgu. W niektórych sytuacjach uszkodzenia miazgi dochodzi do tzw resorpcji zastępczej, w której ten kanał może stopniowo zostawać zablokowany przez gromadzące się substancje, utrudniając przepływ krwi i odżywianie zęba. Jest to początkowe stadium obliteracji, czyli całkowitego zablokowania światła kanału, które w ostateczności prowadzi do martwicy odizolowanych tkanek. To może prowadzić do osłabienia zęba oraz zwiększonego ryzyka infekcji.

Niedrożność stanowi również duże utrudnienie podczas leczenia kanałowego. Bez odpowiedniego zaplecza technologicznego często niemożliwym jest odpowiednie leczenie zęba dotkniętego obliteracją. Z tego powodu warto więc skorzystać z usług naszej kliniki stomatologicznej, która specjalizuje się w udrażnianiu i odnajdywaniu kanałów zębów. Nasi specjaliści zadbają, że przestrzenie tego typu znowu będą drożne, a pacjent będzie mógł cieszyć się zdrowym uzębieniem.

Obliteracja zęba – objawy

Rozpoznanie wczesnych objawów obliteracji jest kluczowe dla szybkiego działania i odpowiedniego leczenia. Chociaż z reguły występuje bezobjawowo lub skąpoobjawowo, istnieje kilka charakterystycznych objawów, na które warto zwrócić uwagę.

Zmiana Koloru Zęba: Jednym z subtelnych sygnałów obliteracji zęba może być zmiana koloru zęba. Ząb może stawać się ciemniejszy lub żółtawy

Zaburzenie przewodnictwa bodźców: Miazga zęba dotkniętego obliteracją może ulec całkowitej martwicy i nie reagować na bodźce termiczne, co może zostać wykryte podczas badania żywotności miazgi.

Charakterystyczne zmiany na RTG: Obrazowanie rentgenowskie (RTG) może ujawnić obliterację poprzez widoczne zmiany wewnętrzne struktury zęba. To narzędzie diagnostyczne jest niezastąpione w identyfikacji stanów obliteracyjnych.

Osłabienie i Ryzyko Złamania: W miarę postępu obliteracji, ząb może ulegać osłabieniu, co zwiększa ryzyko złamania. To może prowadzić do dalszych komplikacji i konieczności bardziej zaawansowanego leczenia.

Objawy często są bardzo skąpe o ile występują, dlatego warto regularnie kontrolować stan uzębienia u doświadczonego stomatologa, który jest w stanie wykryć subtelne zmiany w badaniu klinicznym i obrazowym. Wczesna diagnoza i interwencja mogą pomóc w zminimalizowaniu skutków obliteracji oraz utrzymaniu zdrowia zębów.

Udrażnianie zwapniałych kanałów zębów — najwyższa jakość usług

Udrażnianie zarośniętych kanałów zębów to jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów endodontycznych. Wymaga niezwykłej precyzji oraz wykorzystania profesjonalnych, nowoczesnych narzędzi. Właśnie dlatego warto skorzystać z usług naszych specjalistów, którzy posiadają lata doświadczenia i wykazują się profesjonalnym podejściem w wykonywanej pracy.

Przeprowadzany w naszym gabinecie zabieg udrażniania kanałów zębowych odbywa się przy użyciu specjalnych narzędzi endodontycznych. Zwykle jest to pilnik ultradźwiękowy, który przy wykorzystaniu drgań rozbija materiał mineralny blokujący kanał. W przypadku mocno zobliterowanych kanałów stosujemy specjalne kwasy – te pod dużym ciśnieniem rozpuszczają zalegający materiał.

Co bardzo ważne, cały zabieg jest całkowicie bezbolesny, odbywa się bowiem przy znieczuleniu miejscowym. W każdym etapie – od usunięcia materiału, aż po wypełnienie specjalnym materiałem – nasi pacjenci znajdują się pod opieką doświadczonych specjalistów.

Obliteracja zęba – przyczyny

Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do powstania tego schorzenia, związanych zarówno z czynnikami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. 

 

  1. Przewlekła Zapalna Reakcja: Powtarzające się infekcje lub obecność zgryzu urazowego w obrębie zęba mogą prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego. W takim przypadku organizm próbuje chronić się przed infekcją poprzez tworzenie dodatkowej tkanki, która może z czasem zablokować kanał korzeniowy.
  2. Degeneracja Związana z Wiekiem: Z wiekiem, struktury zęba mogą ulegać stopniowemu wapnieniu. To wapnienie może prowadzić do powolnego zamykania kanalika korzeniowego.
  3. Przewlekły Brak Stymulacji Krwi: Ząb dostaje swoje odżywienie poprzez przepływ krwi do kanału korzeniowego. W przypadku braku odpowiedniego natlenowania i odżywienia miazgi, stymulacji krwi, kanał może ulec zamknięciu
  4. Przewlekłe słabe urazy: zaburzenia zgryzowe, zwane zgryzem urazowym lub węzłem urazowym, mogą uszkodzić komórki w miazdze, prowadząc do zwiększonego odkładania przez nie soli wapnia.

Odnajdywanie pominiętych kanałów zębów

Standardowe zdjęcia dwuwymiarowe wykonywane przed leczeniem kanałowym mogą często nie dostarczyć odpowiedniej informacji o ilości obecnych w zębie kanałów, co prowadzi do nieodnalezienia wszystkich kanałów zęba w trakcie leczenia kanałowego. Miazga nieodnalezionego kanału zazwyczaj znajduje się w stanie zapalnym lub martwicy. Objawami takiej sytuacji może być ból samoistny i sprowokowany lub bezbolesna resorpcja tkanek okołozębowych, często przypadkowo wykrywana podczas rentgenodiagnostyki. Resorpcja tych tkanek, jeśli nie zostanie wykryta odpowiednio wcześnie, może prowadzić do utraty integralności zęba z kością, wiążącą się z rozchwianiem zęba. Odnajdywanie kanału, podobnie jak udrażnianie, jest niezwykle skomplikowanym zabiegiem, który wymaga profesjonalnego podejścia oraz specjalistycznej wiedzy.

Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest odnalezienie kanałów na zdjęciu trójwymiarowym – tomografią komputerową wiązki stożkowej (CBCT), natomiast podczas wykonania tego zabiegu nasi lekarze wykorzystują mikroskop stomatologiczny, dzięki któremu można w niezwykle dokładny sposób ocenić stan uzębienia pacjenta. Samo odnalezienie kanału zębowego nie oznacza jednak końca zabiegu. Należy go bowiem odpowiednio opracować i następnie wypełnić służącym do tego celu materiałem. W przeciwnym razie może dochodzić w nim do namnażania się bakterii, które będą powodowały infekcje jamy ustnej. Odnalezienie kanału zębowego pozwala na przeprowadzenie dalszego leczenia, czym również zajmą się nasi specjaliści.

Udrażnianie zarośniętych kanałów zębów — dlaczego my?

W naszej klinice stomatologicznej pracuje zespół lekarzy, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie stomatologii. Zgłaszający się do nas pacjenci mogą liczyć na profesjonalne wsparcie w udrażnianiu oraz odnajdywaniu kanałów zębów.

Co ważne, nasz zespół na bieżąco podnosi swoje kwalifikacje, a zdobytą wiedzę i doświadczenie chętnie wykorzystuje w trakcie realizowania różnych zabiegów.

Opinie klientów o klinice Soldent

Beata
Read More
Klinika jedna z najlepszych w Polsce. Bardzo profesjonalny personel, usługi na najwyższym poziomie. Standard bardzo wysoki. Dzięki dr Katarzynie S. ciesze się już od 5 lat pięknym uśmiechem. W każdej chwili można przyjść i liczyć na fachową pomoc w każdej stomatologicznej sprawie.
Anna
Read More
Do dr Marty Mazurek chodzę już od kilku lat i szczerze polecam. To bardzo ciepła, pomocna osoba, a swoją pracę wykonuje profesjonalnie i ..szybko. Dla mnie to bardzo ważne, bo nie lubię leżeć na fotelu godzinami. Dla mnie najlepsza dentystka na świecie 🙂 Panie na recepcji i asystentki też zawsze miłe i pomocne, polecam i pozdrawiam
Beata
Read More
Klinika jedna z najlepszych w Polsce. Bardzo profesjonalny personel, usługi na najwyższym poziomie. Standard bardzo wysoki. Dzięki dr Katarzynie S. ciesze się już od 5 lat pięknym uśmiechem. W każdej chwili można przyjść i liczyć na fachową pomoc w każdej stomatologicznej sprawie.
Anna
Read More
Do dr Marty Mazurek chodzę już od kilku lat i szczerze polecam. To bardzo ciepła, pomocna osoba, a swoją pracę wykonuje profesjonalnie i ..szybko. Dla mnie to bardzo ważne, bo nie lubię leżeć na fotelu godzinami. Dla mnie najlepsza dentystka na świecie 🙂 Panie na recepcji i asystentki też zawsze miłe i pomocne, polecam i pozdrawiam
Previous
Next

Zostań pacjentem
centrum Soldent!

ul. Bagno 2 / LU 7 (wejście E), Warszawa

© Centrum Soldent 2021

Polub nas na: