Przeszczepy dziąseł w SOLDENT

Recesja dziąsła to odsłonięcie powierzchni szyjki zęba i jego korzenia przez przesunięcie się brzegu dziąsła, czego efektem jest wydłużenie widocznej powierzchni zęba.

Recesja może stanowić poważny problem nie tylko estetyczny ale także funkcjonalny, ponieważ ząb utrzymuje się w jamie ustnej dzięki istnieniu skomplikowanych przyczepów do kości i do dziąsła.

contact icon
Skontaktuj się z nami!

Przeszczep dziąsła - Warszawa

 

Recesja dziąsła to odsłonięcie powierzchni szyjki zęba i jego korzenia przez przesunięcie się brzegu dziąsła, czego efektem jest wydłużenie widocznej powierzchni zęba. Recesja może stanowić poważny problem nie tylko estetyczny ale także funkcjonalny, ponieważ ząb utrzymuje się w jamie ustnej dzięki istnieniu skomplikowanych przyczepów do kości i do dziąsła. Gdy przyczep dziąsła zmniejsza się, zanika także ilość kości stabilizującej ząb, może to zatem prowadzić do ruchomości zębów, a w konsekwencji do ich utraty. 

 

Odsłonięty korzeń zęba który powinien być przykryty przez dziąsło nie jest naturalnie przystosowany do środowiska jamy ustnej, może zatem prowadzić to do wystąpienia:

  • Zwiększonej wrażliwości na temperaturę, dotyk i intensywny smak
  • Większego ryzyko wystąpienia próchnicy korzenia
  • Utrudniona higiena

 

Co jest przyczyna powstawania recesji? 

  • nieprawidłowa technika szczotkowania - szczególnie ruchy szorujące ze szczoteczka z twardym włosiem 
  • Wady ortodontyczne, w których zęby wysuwają się z łuku w kierunku warg i policzków 
  • Nieprawidłowa higiena, która doprowadza do zapalenia dziąseł, a następnie zapalenia przyzębia. 
  • Nieprawidłowy przyczep wędzidełka wargi, języka, policzka, które pociągają za sobą dziąsło odrywając je od powierzchni zęba
  • Wypełnienia z dużymi nawisami, które przyczyniają się do zapalenia dziąseł 
  • biżuteria w jamie ustnej 

 

Co zrobić gdy pojawiła się recesja dziąsła? 

W pierwszej kolejność należy wyeliminować czynnik, który powoduje powstawanie recesji, a następnie przeprowadzić leczenie które zmniejszy lub całkowicie pokryje recesje. Z tego względu postępowanie w leczeniu będzie różne dla każdego pacjenta. 

Może to być:

  • Regularna higienizacja oczyszczenie zębów z osadu i kamienia nad i poddziąsłowego, 
  • Nauka prawidłowej techniki szczotkowania zębów i motywacja pacjenta do utrzymania perfekcyjnej higieny jamy ustnej. 
  • Leczenie choroby przyzębia 
  • Zabieg plastyki lub wycięcia wędzidełka wargi górnej/języka/policzka 
  • Leczenie ortodontyczne pozwalające na prawidłowe ustawienie zębów
  • Przeprowadzenie terapii kolagenowej w przypadku niewielkich recesji 
  • Przeprowadzenie zabiegu pokrycia recesji bez przeszczepu tkanek miękkich 
  • Pokrycie recesji z przeszczepem tkanek miękkich z podniebienia lub guza szczęki

 

 

Na czym polega i jak wygląda zabieg?

Zabiegi chirurgicznego pokrycia recesji to zabiegi z dziedziny periochirurgii, wykorzystujące minimalnie inwazyjne techniki chirurgiczne.

Zabiegi periochirurgiczne są bezbolesne - wykonywane w znieczuleniu miejscowym, wymagają dużej precyzji i delikatności ze strony lekarza wykonującego zabieg. Zabieg odbywają się w formie jednoetapowej lub wymagają większej ilości zabiegów w odstępie czasu, a także bez wykorzystania przeszczepu tkanek miękkich lub z przeszczepem. Każdy przypadek pacjenta jest planowany indywidualnie w zależności o rodzaju, rozległości i wielkości recesji.

W przypadku pokrycia recesji bez przeszczepu w znieczuleniu miejscowym lekarz odpowiednio mobilizuje dziąsło w okolicy recesji i naciąga je lub przesuwa pokrywając odsłonięty korzeń i stabilizując dziąsło precyzyjnymi szwami. 

Pokrycie recesji a przeszczep dziąseł

W przypadku pokrycia recesji z przeszczepem tkanki łącznej, lekarz w znieczuleniu miejscowym mobilizuje dziąsło nad odsłoniętym korzeniem, a następnie pobiera odpowiednią ilość tkanki z podniebienia lub guza szczęki. Tak delikatnie przygotowany fragment stabilizuje w miejscu recesji, całość odpowiednio pokrywa dziąsłem z nad recesji i zakłada szwy. Dużym plusem w przypadku takiego rodzaju zabiegu oprócz zasłonięcia korzenia jest uzyskanie grubszego dziąsła, co dodatkowo zabezpiecza okolice. 

Organizm człowieka pozwala na takie gojenie podniebienia, w którym w razie potrzeby można wykorzystać daną okolicę jako miejsce dawcze do ponownego pobrania tkanek już po 3 miesiącach od poprzedniego zabiegu. 

Szwy zdejmuje się w okolicy 10-14 dni po zabiegu, pacjent dostaje szczegółowe zalecenia, których musi ścisłe przestrzegać. 


Kiedy wykonuje się przeszczepy dziąseł?

Zabieg periochirurgiczny można wykonać także w przypadku przygotowania pacjenta przed odbudową braków zębowych implantami, gdy widoczny jest zanik kości i dziąsła. Jest to potrzebne gdy chcemy odtworzyć estetyczne i funkcjonalne miejsce dla stabilnej odbudowy na implancie, lub w przypadku odsłonięcia się fragmentu implantu - wówczas zabiegiem przeszczepu tkanek można zasłonić jego widoczną strukturę poprawiając estetykę i zapewniając dłuższe „przeżycie” implantu. 

 

Czy mogę w jakiś sposób przygotować się do zabiegu? 

Pacjent przed zabiegiem powinien zgłosić się do higienistki na profesjonalne oczyszczenie zębów i perfekcyjnie zadbać o higienę jamy ustnej. Dziąsła nie mogą być w stanie zapalnym.

 

Czy zabieg jest bolesny? 

Sam zabieg jest delikatny i zupełnie bezbolesny wykonywany w znieczuleniu miejscowym. 

 

Jak długo trwa zabieg? 

Około godziny natomiast czas jest zależy od rozległości zabiegu i konieczności wykonania dodatkowych procedur 

 

Jak długo trwa gojenie? 

Samo gojenie trwa od 2 tygodni do miesiąca  natomiast najbardziej stabilne efekty będę widoczne po kilku miesiącach 

 

Jak zadbać o higienę po zabiegu przeszczepu dziąseł?

Po zabiegu pacjent powinien przestrzegać zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej oraz regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne, aby zapewnić odpowiednią regenerację tkanki i monitorować proces gojenia.

Przeszczep jest skuteczną metodą poprawy estetyki i zdrowia dziąseł. Natomiast decyzję o przeprowadzeniu tego zabiegu należy podjąć po konsultacji z lekarzem stomatologiem lub chirurgiem stomatologicznym. Specjalista wskaże, jakich produktów lub metod należy używać, aby nie zaburzyć procesu gojenia.

 

Ile kosztuje chirurgiczne pokrycie recesji?

Zarówno rozległość, ilość zabiegów i ich koszt szacowny jest indywidualnie dla każdego pacjenta.

Wiele zależy od tego, czy zabieg chirurgicznego pokrycia recesji będzie wiązał się z koniecznością wykonawstwa przeszczepu dziąseł. Cena różni się w zależności od jej skali.

W przypadku chęci uzyskania szczegółowych informacji na temat wyceny zabiegu serdecznie zapraszamy do indywidualnego kontaktu. Dane znajdują się m.in. w zakładce „Kontakt”.

 

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZYM CENNIKIEM →

Opinie klientów o klinice Soldent

Klinika jedna z najlepszych w Polsce. Bardzo profesjonalny personel, usługi na najwyższym poziomie. Standard bardzo wysoki. Dzięki dr Katarzynie S. ciesze się już od 5 lat pięknym uśmiechem. W każdej chwili można przyjść i liczyć na fachową pomoc w każdej stomatologicznej sprawie.

Beata

Do dr Marty Mazurek chodzę już od kilku lat i szczerze polecam. To bardzo ciepła, pomocna osoba, a swoją pracę wykonuje profesjonalnie i ..szybko. Dla mnie to bardzo ważne, bo nie lubię leżeć na fotelu godzinami. Dla mnie najlepsza dentystka na świecie :) Panie na recepcji i asystentki też zawsze miłe i pomocne, polecam i pozdrawiam

Anna

Klinika Soldent bardzo przyjemnie i sprawnie wyleczył moje zęby. Pani Ania Nowak jest najlepszą dentystką jaką poznałem. Oprócz profesjonalizmu jest bardzo miłą i ciepłą osobą. Dziękuje uprzejmie całej ekipie i polecam z całego serca :)

Piotr

Zostań pacjentem
centrum Soldent!

(22) 620 10 30
soldent@soldent.pl

ul. Bagno 2 / LU 7 (wejście E), Warszawa